leki ktore dzialaja na dopamine

3 odpowiedzi
Witam.Czy Wellbutrin moze okazac sie byc skuteczniejszy w zaburzeniach depresyjnych z lękiem od Wenlafaksyny?
Witam. Z mojego doświadczenia wynika, iż Wellbutrin XR nie jest skuteczniejszy w leczeniu zaburzeń lękowych od wenlafaksyny, co wynika z jego ograniczonego mechanizmu receptorowego. Pozdrawiam

Witam. Wellbutrin i wenlafaksyna to leki, które działają na te same neuroprzekaźniki tyle, że z odmiennym natężeniem. Wellbutrin działa głownie na przekaźnictwo dopaminergiczne, a w mniejszym stopniu na noradrenergiczne i serotoninergiczne, a wenlafaksyna odwrotnie. Jeden i drugi są stosowane w zaburzeniach depresyjnych z lękiem. Myślę, że wenlafaksyna częściej z racji szerszego profilu wskazań. Z moich doświadczeń klinicznych wenlafaksyna jest skuteczniejsza. W kontekście rozważań skuteczności indywidualnie dla konkretnego pacjenta skuteczniejszy może okazać się Wellbutrin. Pozdrawiam
Dobranie leku do potrzeb pacjenta jest sprawą bardzo indywidualną. Zdarza się, że lek, który u jednego pacjenta na te same objawy, w tym wypadku depresję z lękiem, działa bardzo dobrze, u innego nie działa prawie wcale. Nie wiadomo zatem, jak byłoby w Pani/Pana przypadku z lekami, o które Pani/Pan pyta.