Lęk po wypadku do prowadzenia pojazdu

1 odpowiedzi
Witam! Jestem po wypadku samochodowym. Obecnie boję się prowadzić pojazd. Czy powinnam skontaktować się z psychologiem?
Witam serdecznie. Jak najbardziej wskazana jest wizyta u psychologa-psychoteraputy. Ten lęk przed prowadzeniem pojazdu może byc objawem PTSD - ostrego stresu pourazowego, który często pojawia się po wypadkach. Brak działania w tym aspekcie może doprowadzić do nasilenia objawów, prpblemów ze snem, tzw flashback-ów (samoistnie nawracających wspomnień z wypadku, które zakłócaja funkcjonowanie), może także pojawić sie lęk nie tylko przed prowadzeniem pojazdu, ale także przed jazdą samochodem w charakterze pasażera. Leczenie tego metdoą EMDR jest dość szybkie i skuteczne, Jeśli w okolicy znajduje sie psycholog pracujący ta metodą, to sugeruję skorzystanie z pomocy własnie takiego specjalisty, gdyż ta metoda jest w chwili obecnej najbardziej skuteczną w leczeniu PTSD, zalecaną prez WHO (Światową Organizację Zdrowia). Życzę powodzenia w powrocie do równowagi psychofizycznej.