leczenie stomatologiczne

10 odpowiedzi
Czy da się sprawdzić czy próchnica zęba została dokładnie usunięta? Miałam kilka zębów zaplombowanych, po miesiącu bol nie mijał. Inny dentysta rozwiercił zęby i stwierdził, że próchnica jest z drugiej strony, nie widać jej było na zdjęciu. Następnie usunął chore tkanki i jak na razie jest ok. Jak mogę być teraz pewna, że inne zęby leczone przez poprzedniego stomatologa nie bolą bo są prawidłowo leczone -płytka prochnica przecież nie boli? Czy mogę iść z reklamacją do poprzedniego dentysty?
Proponuję wizytę w gabinecie stomatologicznym i konsultacje z lekarzem, który wykonywał zabiegi. Pozdrawiam

Możesz skonsultować się z innym dentystą, który wykonuje zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe i skontroluje czy masz próchnice na powierzchniach stycznych, czyli między zębami. W leczeniu chodzi o zaufanie, bo inaczej nie miałoby to sensu. Nie jesteś w stanie sprawdzić dentysty czy usunął próchnice, tak samo jak nie możesz sprawdzić mechanika czy skutecznie naprawił samochód. Jeśli masz jakiś kłopot z dotychczasowym leczeniem i ufasz lekarzowi to zwróć się do niego i powiedz o dolegliwościach, jeśli nie to zmień lekarza do którego nabierzesz zaufania. Pozdrawiam Aleksandra Bąk
Witam,
zawszw może Pani iśc do poprzedniego dentysty, Jesli zęby nie bola po założeniu wypełnienia to prawdopodobnie wszystko jest ok. Nie da sie stwierdzic na 100% czy chore tkanki zostału usunięte. Czasem widac to na RTG punktowym.
Pozdrawiam
Witam, Próchnicę widać na zdjęciu RTG, albo po usunięciu wypełnienia, inaczej się nie stwierdzi czy została całkowicie usunięta. Jeżeli chodzi o reklamację to trzeba rozmawiać z lekarzem leczącym czy takiej udziela. Pozdrawiam
Szanowna Pani, niesety nie ma w 100% pewnych metod do weryfikacji czy próchnica została całkowicie usunięta. Oczywiście bardzo dokładne badnie w powiększeniu (lupy i/lub mikroskop) oraz zdjęcia rtg pozwalają z bardzo duzym prawdopodobieństwem ocenić poprawność przeprowadzonego leczenia. Jęsli opisan prze Pania sytuacja dotyczył wiekszej ilości zębów to należy przyjąć, że pierwszy dentysta, u którego sie Pani leczyła nie pracuje wg najwyższych standardów. Ponadto utrata zaufania w moim przekonaniu utrudnia lub uniemożliwia leczenie. Sugeruję pozostanie u tego lekarza, który skutecznie poprawił prace poprzednika. Z wyrazami szacunku Rafał Radzewski
próchnicę można kontrolować radiologicznie ,z poprzednim doktorem proszę się dogadać
rojekdental.pl pozdrawiam
Dzień dobry. Rzeczywiście , próchnica nie zawsze jest dobrze widoczna na zdjęciach, może być zasłonięta czasami np. przez wypełnienie. Myślę, że jeśli Pani ma wątpliwości co do fachowości wykonanego zabiegu , powinna Pani zwrócić się z reklamacją do gabinetu, który przeprowadzał leczenie.
Kontrolne zdjęcie pantomograficzne i dobry radiolog wyjaśnią ,czy są jakieś ubytki próchnicowe .
Witam!
Aby sprawdzić czy wszystkie zęby są wolne od próchnicy należy wykonać zdjęcie pantomograficzne oraz udać się do lekarza stomatologa na konsultację, który Panią zbada i oceni stan zdrowia jamy ustnej. Wtedy będzie miała Pani pewność, że nie ma ognisk próchnicy. Jeśli Pani nie ufa poprzedniemu doktorowi, proszę zdecydować się na wizytę u innego lekarza.
Co do wnoszenia reklamacji nie widzę podstaw. Bardzo często się zdarza, iż próchnica tworzy się w miejscach słabo widocznych np. pomiędzy zębami, w okolicy podniebiennej lub tzw. powerzchni dalszej zębów trzonowych i okiem trudno ją zauważyć. Stworzyła się też w takim miejscu, którego i Pani nie widzi a tym samym powstała na skutek trudności w dojściu szczoteczki zębowej. Proszę się nie obawiać. Lekarze są aby leczyć i jeśli coś zostało pominięte, to z powodu trudnego anatomicznie położenia.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Szanowna Pani, dużą skutecznością w wykrywaniu ubytków próchnicowych na powierzchniach stycznych charakteryzują się metody radiologiczne. Wykonanie zdjęć skrzydłowo-zgryzowych pozwala na jednoczesną ocenę zębów bocznych szczęki i żuchwy. Ubytki można zauważyć w miejscach, w których doszło do demineralizacji tkanek twardych zęba. Poszerzenie badania wewnątrzustnego o diagnostykę radiologiczną pozwalą postawić prawidłową diagnozę.