Leczenie po ściągnięciu aparatu stałego

2 odpowiedzi
Witam, czy to normalne, że zęby po ściągnięciu aparatu zęby trochę się przemieszczają? Na dole mam drucik retencyjny, a na górze nakładkę, którą zakładam na noc. Na dole trochę przemieściły mi się jedynki do przodu, przez co szczęka nie jest do końca idealnie zamknięta, jak od razu po ściągnięciu aparatu. W niedługim czasie wybieram się do swojej ortodontki, czekam na wolne terminy. Niestety nie byłam rok od ściągniecia aparatu, z powodu wyjazdu i ogólnych sytuacji rodzinnych. Jeżeli chodzi o zęby to w ostatnim czasie widzę różnicę, wczesniej nic się nie zmieniało..Czy przyczynyą może być wyrzynająca się etapami dolna ósemka?
Witam,
trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u swojego ortodonty, który zna całą historię leczenia i posiada możliwość wizualnej oceny Pani zgryzu.

To niestety naturalne że po skończonym leczeniu zęby mają tendencję do powrotu do poprzedniego położenia(dlatego nosi się aparaty retencyjne);Retencja to także etap leczenia-bardzo ważny!Nawet niewielki nawrót może zepsuć efekt leczenia.Zgryz nie jest wykuty w granicie!-dalej mogą działać niekorzystne czynniki-parafunkce ,nawyki wzrost,wyrzynanie np.zebów 8,brak ścierania zębów z powodu wspólczesnej miękkiej diety.Pozostaje jak najszybciej zgłosić się do lekarza który prowadzil leczenie.