Leczenie lub usuwanie zębów z wkładem koronowo-korzeniowym

8 odpowiedzi
Czy ząb z wkładem koronowo-korzeniowym można łatwo usunąć jakby coś się z nim działo? I czy da sie go leczyć kanałowo albo w inny sposób już po założeniu wkładu?
Dzień dobry, ząb z wkładem koronowo-korzeniowym, usuwamy tak samo jak zwykły ząb. Po zacementowaniu wkładu koronowo -korzeniowego dostęp do reszty kanału prawie jest niemożliwy (można próbować ultradzwiękami odcementować wkład, ale trzeba brać pod uwagę, możliwość pęknięcia korzenia i tym samym usunięcie zęba).Jeżeli są zmiany okołowierzchołkowe przy zębie z wkładem koronowo-korzeniowym, bezpieczniej jest wykonać resekcję wierzchołka korzenia, ponieważ wtedy nie ruszamy całej części koronowej zęba. Pozdrawiam dr Kręcisz

Wkład koronowo-korzeniowy można leczyć po usunięciu wkłady lub chirurgicznie od stronyszczytu korzenia bez usuwania wkładu
Pozdrawiamy zespół rojekdental.pl
Witam!
Ząb z zacementowanym wkładem koronowo-korzeniowym można usunąć bez problemu
Aby przeleczyć ząb ( czy pozostały korzeń zęba ) kanałowo, należy usunąć wkład koronowo-korzeniowy tak aby podczas leczenia kanałowego mieć dostęp do tzw. delty korzeniowej, czyli samego wierzchołka korzenia. Po tym leczeniu należy wykonać nowy wkład i osadzić odpowiednią koronę protetyczną.
Jeśli nie ma możliwości wyciągnięcia wkładu a pojawiły się zmiany okołowierzchołkowe spowodowane pozostawionymi bakteriami beztlenowymi w kanale, należy wykonać chirurgiczną resekcję samego wierzchołka.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Dzien dobry,
wkład koronowo-korzeniowy można usunąc, ale trudności są zależne od rodzjaju wkładu - czy jest to z włókien szklanych czy lany czy wkręcany , tytanowy. Po założeniu wkładu ponowne leczenie kanałowe jest bardziej skomplikowane, ale są też opcje np. resekcji wierzchołka korzenia. Niestety może to osłabić sam ząb. Dlatego najlepiej jest oczywiście prawidłowo przeleczyc kanałowo ząb przed ostatecznym załozeniem wkładu, zeby nie było konieczności powtórnego leczenia. Często też okres obserwacji pomiędzy zakończeniem leczenia kanałowego i założoniem wkładu powineim być nawet do około 6 miesięcy do roku.
Pozdrawiam serdecznie
dr n. med. Katarzyna Jankowska
Jeśli.jest to wkład z włókna to oczywiście,pozdrawiam
Niestety gdyby była konieczność leczenia kanałowego zęba z wkładem, należy najpierw taki wkład usunąć. Dopiero później można przeprowadzić ponowne leczenie kanałowe. Jeśli pyta Pan/Pani o usunięcie zęba- można to łatwo zrobić nie ruszając wkładu- usuwa się ząb z wkładem koronowo-korzeniowym. Dlatego tak ważne jest aby korzeń zęba był prawidłowo przeleczony endodontycznie (kanałowo) jeszcze przed rozpoczęciem leczenia protetycznego
Witam, istnieje możliwość usunięcia wkładu koronowo-korzeniowego, stopień trudności zależy od rodzaju wkładu oraz cementu na jaki został osadzony, istnieje jednak ryzyko pęknięcia korzenia podczas takiej procedury.
Witam
Wkład usunąć czasem jest trudno. Razem z zębem też.
Kanałowe leczenie możliwe jest po usunięciu wkładu.
Inna opcja to tzw. resekcja wierzchołka korzenia.
Udanego leczenia.