Leczenie lub usuwanie zębów z koronami

6 odpowiedzi
Czy po założeniu porcelanowej (albo z innych materiałów) korony na zęba czy można tę koronę potem zdjąć jakby coś się działo z zębem aby tego zęba wyleczyć na przykład kanałowo albo go usunąć?
Jeżeli ząb jest pokryty koroną, jest on cały czas pojedynczym zębem, z pełnowarościowymi korzeniami. Gdyby była potrzeba leczenia kanałowego takiego zęba, można to zrobić na dwa sposoby. Leczyć przez koronę lub zdjąć koronę z zęba przeleczyć ząb kanałowo i ponownie odbudować go już tym razem wkładem koronowo-korzeniowym i koroną. Jeśli zaistniałaby potrzeba usunięcia zęba z koroną, również sama korona nie przysporzy trudności.

Dzień dobry, oczywiście ,że koronę można zdjąć ,problem polega na tym ,jakiego cementu użyto do zacementowania korony. Jeżeli lekarz zacementował koronę na mocny cement kompozytowy zdjęcie korony będzie bardzo trudne i możliwe ,że korona ulegnie zniszczeniu. Wszystko zależy od cementu na który korona została osadzona i z jakiego materiału wykonana jest sama korona (porcelana na chromo-kobalcie,porcelana na złocie,porcelana na cyrkonie czy kompozyt na włóknie szklanym).Korony kompozytowe na włóknie szklanym nie wymagają zdjęcia, przed leczeniem kanałowym zęba - można je otworzyć na powierzchni żującej zęba, a po leczeniu uzupełnić kompozytem.Przy usuwaniu zęba nie ma znaczenia, czy jest na nim korona ,czy nie. Pozdrawiam dr Kręcisz
Witam!
Tak. Koronę protetyczną można zdjąć przy użyciu specjalnych narzędzi. Istnieje jednak ryzyko uszkodzenia korony.
Po zdjęciu korony przeprowadzamy leczenie kanałowe. Po jego wykonaniu powinien zostać wykonany i zacementowany tzw. wkład koronowo-korzeniowy. Niestety należy potem wykonać nową koronę protetyczną, gdyż nie ma możliwości osadzenia zdjętej korony na skutek zmian kształtu odbudowanego zęba.
Usunięcie zęba, na którym osadzona jest korona protetyczna nie stanowi problemu oraz nie wymaga zdjęcia korony przed ekstrakcją ( usunięciem ) .
Mam nadzieję, że moja odpowiedź jest wyczerpująca.
Pozdrawiam
Zapraszam do kontaktu w razie potrzeby.
Joanna Ziółkowska
Oczywiście zawsze można zdjąć koronę,wiąże się to jednak z jej zniszczeniem,pozdrawiam
Zawsze można zdjąć koronę albo ja rozpilowac ,zeba nie usuwać bo nie ma takiej potrzeby
Pozdrawiamy rojekdental.pl
Dzień dobry,
oczywiście wszystko mozna próbować zrobić. Można usunąć koronę, aby przeleczyć ząb kanałowo- czasem udaje się ściągnąć bez niszczenia korony protetycznej, co jest najlepszym rozwiązaniem. Albo też po rozcięciu korony i przeleczeniu kanałowym założyć nową koronę protetyczną. Natomiast usunięcie zęba razem z koroną to jest ostateczność, gdy nie możliwości leczenia kanałowego.
Pozdrawiam serdecznie
dr n. med. Katarzyna Jankowska