Dzień dobry, mam pytanie. Leczę zęba kanałowo. Nie spodziewałam się, że będzie to konieczne, bo nie bolał mnie, tylko był ciemniejszy. Dentyści nigdy nic nie mówili. Sama poszłam do stomatologa, ktory zrobił mi zdjęcie i stwierdził, że coś faktycznie jest nie tak. Ten usunął mi miazgę i nerwa. Mam mieć 3 wizyty, a podobno coś takiego robi się na 1 wizycie. Czy mogę ewentualnie zmienić stomatologa w trakcie leczenia? Tamten stomatolog ma mikroskop, ten nic nie ma. Chcę uratować tego zęba. Minęły dwa dni od wizyty, a ja nie mogę nic jeść po stronie robionego zęba i czuję dyskomfort. Coś mi przeszkadza w zębie. Spuchł mi policzek i mam siniaka po stronie robionego zęba.
lek. dent. Karolina Miłejko
lek. dent. Karolina Miłejko
Ortodonta, Stomatolog dziecięcy, Stomatolog
Warszawa
Leczenie kanałowe jest skomplikowaną procedurą stomatologiczną, która w każdym przypadku może mieć różny przebieg. Proszę zgłosić się do lekarza stomatologa, który rozpoczął leczenie by ocenił sytuację.

lek. dent. Renata Sznajder
lek. dent. Renata Sznajder
Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy
Pruszków
Nie tylko cena jest wyznacznikiem dobrego leczenia. Acz kolwiek leczenie pod mikroskopem jest kosztowniejsze ze względu na kosz aparatury. Mikroskop daje duzę powiększenie i wgląd do kanału co powoduje, że lekarz ma większą pewności, o skuteczności leczenia. Polecam mikroskop.

Dobry wieczór, skoro pisze Pani że ząb już uprzednio miał ciemniejszą barwę to można przypuszczać, że mieliśmy do czynienia z zęby martwym. Stany zapalne prowadzące do martwicy i zgorzeli miazgi najczęściej objawiają się bólem zęba, jednak zdarzają się też sytuacje w których do obumarcia nerwu dochodzi bezobjawowo. Postępowanie w danej sytuacji jest uzależnione od stanu zęba oraz kości w okolicy wierzchołka korzenia. Prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne najczęściej prowadzi w takich przypadkach do pozytywnych rezultatów. Ilość wizyt w trakcie leczenia kanałowego uzależniona jest od postępów terapii w danym konkretnym przypadku. Mimo iż zawsze dąży się do jak najkrótszego, jednoetapowego leczenie kanałowego to nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli aktualnie wystąpił u Pani obrzęk to sugerowałbym jak najszybsze pojawienie się w gabinecie stomatologicznym celem ustalenia przyczyny i wdrożenia właściwego leczenia. Pozdrawiam i pozostaje w kontakcie. Bartłomiej Makowski.

Szanowna Pani

Obumarcie miazgi zęba może nastąpić w wyniku głębokiej próchnicy, urazu, leczenia endodontycznego, ubytków niepróchnicowego pochodzenia. Pacjent może wcześniej nie zgłaszać żadnych objawów bólowych ze strony tego zęba lecz podczas rutynowanego badania jamy ustnej może okazać się konieczne rozpoczęcie leczenia endodontycznego. Częste, nagłe i bardzo silne, trudne do wytrzymania dolegliwości bólowe występują w żywej miazdze w początkowym stadium zapalenia. Martwa miazga lub miazga w trakcie rozkładu zgorzelinowego nie dają żadnych dolegliwości bólowych.

Podsumowując; wskazaniem do leczenie endodontycznego są:

- przebarwiony, szary, pozornie, na pierwszy rzut oka, zdrowy ząb
- brak dolegliwości bólowych
- zmiany okołowierzchołkowe wykryte podczas wykonania zdjęcie rtg zarowno pantomograficznego jaki i małoobrazkowego

Czas trwania leczenia kanałowego uzależniony jest od stanu leczonego zęba. W większości przypadków staramy się zamknąć ząb podczas 1 wizyty. Zdarza się jednak, że w wyniku skomplikowanej morfologii kanałów korzeniowych, obecności wysięku w kanale, dolegliwości bólowych, braku możliwości utrzymania otwartej buzi dostatecznie długo, leczenie zostaje rozłożone na parę wizyt.

Zawsze może Pani zmienić lekarza prowadzącego. Myślę,że najważniejsze, to znalezienie takiego lekarza do którego będzie miała Pani zaufanie. Najlepiej jednak, aby lecznie prowadził jeden lekarz. Ma wówczas najlepsze rozeznanie w sytuacji. Jeżeli niepokoi Panią cokolwiek po przeprowadzonym leczeniu należy skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym leczenie.

Myślę, że jeżeli sytuacja Panią niepokoi to najlepiej zasygnalizować to swojemu stomatologowi. On najlepiej wie jaka jest kondycja Pani zęba. Większą ilość wizyt w trakcie leczenia kanałowego może być wskazana jeśli pojawił się stan zapalny.
Jeśli ma Pani jednak jakieś wątpliwości może Pani jak najbardziej skonsultować sytuację z innym lekarzem.
Pozdrawiam Magdalena Orczykowska

Specjaliści w zakresie leczenia: choroby zębów

Katarzyna Leśniowska

Katarzyna Leśniowska

Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej

Wrocław

Dariusz Gorczyca

Dariusz Gorczyca

Stomatolog

Mysłowice

Magdalena Armatys

Magdalena Armatys

Stomatolog

Tarnów

Magdalena Merena

Magdalena Merena

Stomatolog

Wrocław

Aleksandra Botwicz

Aleksandra Botwicz

Stomatolog

Ożarów Mazowiecki

Monika Goławska

Monika Goławska

Stomatolog

Gliwice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 7 pytań dotyczących usługi: choroby zębów

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.