Leczenie kanałowe: ból części twarzy zamiast bólu zęba :)

23 odpowiedzi
Dzień dobry, prosze o poradę. Mój górny ząb pobolewał mnie przez wiele lat (!), więc byłam z nim u dentysty minimum co kwartał - za każdym razem uspokajano mnie, że to nic takiego, mimo to kontrolowałam, co się dzieje. Ostatnio jednak lekarz rozwiercił mi go, aby założyć plombę, gdyż objawy bólowe się zwiększały, uprzedzając, że może się to skończyć leczeniem kanałowym, bo ubytek jest rozległy. Po plombie przez kilka tygodni ból narastał - teraz odczuwam ból samoistnie, jednak, co ciekawe, nie tyle w samym zebie, co w okolicach kości jarzmowej, promieniujący do ucha. Nie jest on niebywale silny, ale istnieje. Poszłam do mojego dentysty, zlecił on leczenie kanałowe, założył tymczasowy opatrunek. Zastanawiam się jednak, czy lekarz może miec pewność, że to ząb jest przyczyną bólu? Nie reaguje on na opukiwanie bólem, a po założeniu opatrunku wciąż boli mnie policzek (okolice kości jarzmowej) oraz generalnie prawa strona twarzy, zaś sam ząb dalej nie daje dolegliwości bólowych. Czy myslą Państwo, że istnieje inna przyczyna bólu niz od zęba? Trochę obawiam sie, że zostanie mi zaordynowane leczenie kanałowe, które jest zbędne, bo przyczyna lezy gdzie indziej. Prosze o porady :)
Może być inna przyczyna bólu zęba np.zapalenie zatok szczękowo-twarzowych, neuralgia nerwu trójdzielnego lub głęboka kieszonka parodontalna.Zdarza się,że przyczyną bólu jest inny ząb i noepotrzebnie leczy się kanałowo zęby sąsiednie.Jeśli lekarz ma dobry słuch,to w trakcie opukiwania zębów zawsze usłyszy,że ząb sprawiający problem ma inny odgłos (bardziej "głuchy" niż zęby żywe).Można jeszcze sprawdzić żywotność zęba prądem lub chlorkiem etylu,ale to badanie czasem jest zawodne).Pozdrawiam!

Nie da się określić przyczyny bólu bez dokładnego badania i ewentualnych badań pomocniczych, np. radiologicznych. Zawsze można zgłosić się do innego gabinetu, albo poprosić swojego lekarza o konsultację z kolegą po fachu.
Niestety bez badania zęba oraz zdjęć RTG niemożliwe jest zdiagnozowanie problemu. Jeśli ma Pani wątpliwości co do procesu leczenia sugeruję zasięgnąć drugiej opinii.
Od roku niezajmująca sie juz stomatologią, przykro mi nie pomogę.....
Trudno w takiej sytuacji nie wykluczyć bólów neuropatycznych. Sugeruję dokończyć leczenie kanałowe, które i tak zostało rozpoczęte. Miejmy nadzieję, że dolegliwości ustąpią. Pozdrawiam
Dzień dobry, bez dokładnej diagnostyki (rtg, TC), odpowiedż na to pytanie, jest bardzo trudna. Przyczyną bólu może być zapalenie miazgi, zgorzel miazgi, zapalenie tkanek okołowierzcholkowych lub stan zapalny zatoki szczękowej. W przypadku tej ostatniej leczenie kanałowe zęba nie jest wskazane.Myślę ,że lekarz prowadzący zaordynował leczenie kanałowe na podstawie RTG zęba . Pozdrawiam dr Kręcisz
Bol może byc od zatok ,ślinianek ,węzłów chłonnych możliwości trzeba to dobrze zdiagnozować pozdrawiamy rojekdental.pl
Dzień dobry,
opisane przez Panią objawy wskazują, że leczenie kanałowe zęba było wskazane. Duży ubytek, wcześniejsze pobolewanie, nasilenie bólu po założeniu plomby, promieniowanie do prawej strony policzka i ucha. Oczywiście zawsze istnieje możliwość, że jest jeszcze jakaś inna przyczyna bólu, ale najpierw należałoby dokończyć leczenie kanałowe i przekonać się czy jest poprawa.
Pozdrawiam serdecznie
Ewa Kaniewska
Myślę że że należy przeprowadzić leczenie kanałowe,najlepiej zrobić też zdjęcie panoramiczne,według mnie ból powinien ustąpić,pozdrawiam
Z tego co zrozumiałam leczenie kanałowe zostało już rozpoczęte więc trzeba je zakończyć. Jeśli rozpoznanie było prawidłowe ból musi minąć. Jeżeli dolegliwości będą się utrzymywały należy szukać innej przyczyny, zrobić pantomogram. Może ma Pani ósemkę po tej stronie ? Pozdrawiam
Witam zalecalabym wykonanie diagnostyki radiologicznej aby upewnic sie co jest zrodlem bolu
Witam!
Ból zęba z zapaleniem lub zgorzelą (czyli ze wskazaniem do leczenia kanałowego) jest najczęściej promieniujący. Zwykle pacjent nie jest wstanie wskazać, który ząb boli i czy na pewno ząb. Dlatego najprawdopodobniej przyczyną Pani bólu jest właśnie ten ząb, jeśli tak zdecydował lekarz po badaniu.
Aby mieć pewność musiałabym Panią zbadać.
Pozdrawiam!:-)
Witam!
Istnieją doniesienia o możliwości wystąpienia dolegliwości bólowych po przeprowadzonym prawidłowo leczeniu kanałowym zęba po tej stronie. Może on trwać do kilku tygodni, lecz nie dłużej.
W Pani przypadku, kiedy ból sięga kości jarzmowej a nawet obejmuje połowę twarzy wskazana jest całkowita sanacja jamy ustnej w kierunku likwidacji ognisk zapalnych. Jednym słowem przeleczenie wszelkich ognisk próchnicy oraz wykonanie leczeń kanałowych w zębach, gdzie leczenia te są konieczne.
Drugim krokiem jest diagnostyka zatoki szczękowej oraz wykluczenie, bądź potwierdzenie stanu zapalnego.
Trzecim krokiem jest leczenie protetyczne, tak aby prawidłowo ustalić położenie głowy wyrostka kłykciowego żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym. Należy przywrócić pełną wydolność funkcji narządu żucia oraz wykluczyć ból pochodzący z powodu nieprawidłowości czynności stawu skroniowo-żuchwowego.
Wszystkie te kolejne czynności wymagają diagnostyki rtg zdjęcia przeglądowego jamy ustnej - pantomogramu, pojedynczych zdjęć celowanych, zdjęć stawu skroniowo-żuchwowego przy ustach otwartych i zamkniętych, usg stawu, tomografii komputerowej i innych.
Wykluczenie przyczyn bólowych pochodzących z jamy ustnej i struktur obocznych a dalej występujących dolegliwości konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty neurologa.
Pani przypadłość jest trudna w leczeniu, gdyż polega na usuwaniu kolejnej, potencjalnej przyczyny. Diagnostyka oraz leczenie jest długie, wymagające cierpliwości.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Witam serdecznie,
Bez zdjęcia RTG i badania klinicznego ciężko jest powiedzieć mi coś więcej. Jeśli na zdjęciu RTG jest widoczna zmiana zapalna, to ząb na pewno trzeba przeleczyć kanałowo. Obecność zmiany zapalnej tłumaczyłaby też opisywane dolegliwości bólowe.
Mogą to też być dolegliwości związane z wyrastającą ósemką - tutaj też zdjęcie RTG pomoże w odpowiedniej diagnostyce.
Polecam wykonać badanie cbct (tomografię) - jest to najlepsza diagnostyczna metoda. By wiedzieć co jest na pewno oraz wykluczyć inne możliwe schorzenia/stany.
Natomiast, opisane dolegliwości w 90% wskazują na zaawansowany stan zapalny przy wierzchołku zęba przyczynowego. Życzę szybkiego pozbycia problemu.
Dzień dobry, zaleciłaby wykonanie zdjęcia pantomograficznego, mamy wówczas obraz wszystkich zębów łącznie z zatokami, można wykluczyć inne przyczyny dolegliwości bólowych. Pozdrawiam
Witam !!! Po zalozeniu opatrunku , zab moze jeszcze troche bolec, mozliwe, ze to ostatnij zab 8 , jezeli on jest , nie wiem , moze wychodzic i tez dawac takie objawy. trzeba zrobic RTG i ustalic co jest przyczyna bolu??? jezeli nie, to mysle ze potrzebna kosultacja neurologa. Zycze zdrowka.Dr.Dundicz
Witam! Na pewno trzeba było by zrobić badania dodatkowe zdjęcie przeglądowe czyli pantomograficzne oraz CT czyli tomografię komputerową zębów. Oczywiście ustalenie przyczyny samego bólu często bywa trudne, często przyczyn może być wiele, a ich objawy nakładają się wzajemnie. Na pewno lekarz prowadzący sugerował się wywiadem jaki został mu przedstawiony.
Witam, bóle zębów mogą promieniować do sąsiednich okolic m. in. do skroni, szyi , kości jarzmowej wtedy zazwyczaj nie odczuwa się silnego bólu samego zęba. Brak reakcji opukowej sugeruje brak zmian w kości, ale sam proces zapalny może toczyć się w tkankach zęba i wtedy jest to wskazanie do leczenia kanałowego. Jeżeli ból nie ustąpił po 2 dniach od wizyty proszę zgłosić się do lekarza.
Konieczna konsultacja w kierunku Bruksizmu !! wszystkie objawy sugerują ten kierunek a terapia nie jest trudna. Promieniowanie bólu z miesni zwaczy jaki skrzydlowych bardzo czesto moze byc mylone z dolegliwosciami takimi jak bol ze strony zeba. pozdrawiam
Na ocenę stanu uzębienia i ogólnie jamy ustnej mogą się składają się takie czynniki jak wywiad, bezpośrednia ocena przypadku i ocena radiologiczna. Z zapytania nie wynika czy był wykonywany pantomogram czy obraz CT czyli tomograf. Bez bezpośredniej oceny oraz dostępnego RTG trudno rzeczowo odnieść się do powyższego przypadku.
witam. Faktycznie najbardziej prawodopodobną przyczyną jest choroba odzębowa, ale oczywiście nie należy lekceważyć innych możliwości, jak zapalenie kości (także dość często przeze mnie obserwowane u pacjentów), czy inne choroby związane z kością. Należy wykonać głębszą analizę
Pełna diagnostyka bólu powinna opierać się na dokładnym badaniu podmiotowym oraz przedmiotowym. Gdy ząb ,,pobolewa'' przez kilka lat, to najpierw powinniśmy zadać sobie pytanie, jaki jest to rodzaj bólu - zlokalizowany czy promieniujący, pod wpływem bodźca czy samoistny, jeśli pod wpływem bodźca, to czy ząb reagował na ciepło czy zimno, czy może pod wpływem powietrza. W celu określenia miejsca bólu stosuje się między innymi takie metody jak reakcję pod wpływem chlorku etylu - sprawdza się jak reaguje ząb przyczynowy oraz zęby sąsiednie czy też taki sam ząb po drugiej stronie w celu porównania reakcji. Można zastosować test opukowy (tzw. reakcję na perkusję pionową czy poziomą), i sprawdzić, czy dany ząb reaguje. Niezwykle ważnym jest rentgenodiagnostyka, czyli badanie rtg - w Pani przypadku można zastosować zdjęcie punktowe oraz opg - duże zdjęcie poglądowe w celu wykluczenia innych miejsc, z których mógłby pochodzić proces zapalny. Jeśli po prawidłowym wyleczeniu zęba kanałowo(endodontycznie) dalej będzie pojawiać się ból, to znaczy że przyczyny należy szukać gdzie indziej. Nie oznacza to, że obydwa procesy bólowe mogły się na siebie nakładać. Proponuję przeprowadzić szerszą diagnostykę oraz zapraszam do gabinetu na konsultację. Pozdrawiam :)