Leczenie HIFU nie eksperymentalne, lecz alternatywne u pacjentów nie nadających się do operacji, radioterapii.

1 odpowiedzi
WG EAU Guidelines:
HIFU lecznie alternatywne w raku prostaty zlokalizowanym niskiego ryzyka:PSA < 10 ng / mL i GS < 7 i cT1-2a.
In patients with low- and intermediate-risk PCa and a life expectancy > 10 years, RP
should be offered (tłum. W raku prostaty niskiego i średniego ryzyka z przeżyciem ponad 10 letnim powinno się oferować radykalną prostatektomię).
Cryotherapy,HIFU stopień dowodu C
In patients who are unfit for surgery or radiotherapy, cryotherapy or HIFU might be an alternative
treatment for PCa ( tłum.Pacjenci nie nadający się do operacji lub radioterapii, krioterapia lub HIFU mogą być leczeniem alternatywnym w raku prostaty). The lack of long-term efficacy compared to standard modality should be discussed with patients (tłum. Brak danych na temat odległej w czasie skuteczności w porównaniu ze standardowymi metodami leczenia powinno omówić się z pacjentem).
Potential candidates are patients with low to moderate risk in investigational settings. The patient should be informed about the lack of long-term outcome data at > 10 years (tłum. Potencialni kandydaci powinni zostać poinformowani o braku wyników danych odległych w czasie > 10 letnich).

HIFU has been shown to have a therapeutic effect in low-stage PCa, but prospective randomised
comparison studies are not available. Poziom dowodu 3 (LE3)
(tłum. HIFU wykazało efekt leczniczy w niskim stadium raka prostaty, ale brak nie ma badań porównujących prospektywnych randomizowanych.

HIFU treatment for localised PCa results in mild to moderate urine incontinence in less than 20% of
men.
(tłum. Leczenie HIFU w zlokalizowanym raku prostaty powoduje łagodne do umiarowanego nietrzymanie moczu u poniżej 20% mężczyzn).

Wiecej na ten temat na stronie uroweb w dziale o raku prostaty. Niestety nie mogę dodać linku.
Czy ktoś z urologów ma jakieś nowsze i dokładniejsze dane na temat HIFU.