Ze względu na bóle kręgosłupa oraz drętwienie kończyn zrobiłem RTG odcinka L Na zdjęciu RTG kręgosłupa L stwierdzono u mnie zniesioną fizjologicznie lordozę L oraz dyskopatię L5-S1. Czy to leczy się farmakologicznie, poprzez rehabilitację czy są jakieś inne metody?
lek. Ireneusz Czerniec
lek. Ireneusz Czerniec
Ortopeda, Ortopeda dziecięcy, Lekarz sportowy
Gorzów Wielkopolski
dyskopatię bez bólów korzeniowych leczy się w sposób zachowawczy: farmakoterapia, rehabilitacja, masaże, ćwiczenia

dyskopatię z objawami korzeniowymi: albo zachowawczo albo jeżeli objawy nie ustępują - poszerzenie diagnostyki MRI - i rozważenie nawet leczenia operacyjnego
Życzę dużo zdrowia

dr n. med. Szymon Kujawiak
dr n. med. Szymon Kujawiak
Ortopeda, Chirurg, Lekarz sportowy
Poznań
Szanowna Pani/Panie,
Odpowiedz na powyższe pytanie wymaga badania ortopedycznego aby moc w pełnie na nie odpowiedzieć jednak leczenie dyskopatii kręgosłupa powinno byc leczone w pierwszym etapie rehabilitacyjnie. Dlatego sugeruje konsultację u specjalisty ortopedy.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

lek. Marcin Gruba
lek. Marcin Gruba
Ortopeda, Ortopeda dziecięcy
Warszawa
Dzień dobry
Bóle tzw kręgosłupa mogą mieć różne pochodzenie - od mięśniowych, poprzez więzadłowo-stawowe na tych które pochodzą od ucisków korzeniowych bądź chorób nie związanych z ortopedią.
Leczenie jest zależne od przyczyny. Opierając się na samym wyniku rtg nie jestem w stanie określić jaki jest powód wystąpienia dolegliwości - ból to tylko objaw patologii.
W zależności od przyczyny dolegliwości takie można leczyć farmakologicznie (zarówno doustnie, miejscowo jak i poprzez iniekcje sterydowe - tzw "blokady"), rehabilitacją, zmianą nieprawidłowych nawyków oraz operacyjnie. Często też te metody się łączy.
Co do Pana problemu najlepiej by było zgłosić się na kontrolę d poradni ortopedycznej z wynikiem rtg i na podstawie korelacji badań klinicznego z obrazowym zaplanować dalsze leczenie.
Zapraszam

mgr Mateusz Szelągowski
mgr Mateusz Szelągowski
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Warszawa
Zniesienie krzywizn kręgosłupa to nie jest problem z którym się walczy się farmakologicznie. Zniesienie krzywizn kręgosłupa (hipo-, hiper- kifoza czy lordoza) to jest praca jak najbardziej na układzie mięśniowym, szkieletowym oraz neurologicznym. Najczęściej wystarczy wizyta u fizjoterapeuty. Proszę się nie obawiać dyskopatii. Często ma się to schorzenie nie wiedząc o tym, a pacjenci dowiadują się o tym po badaniach obrazowych. Drętwienie związane jest najprawdopodobniej z kręgosłupem. Niestety często pacjenci nie mogą sobie sami poradzić z problemem (autoterapia), dlatego zachęcałbym do spotkania i umówienia się na wizytę.

Pozdrawiam
Mateusz Szelagowski

Witam. Zdecydowanie pierwszy krok to kontakt z fizjoterapeutą zajmującym się bólami kręgosłupa,który przeprowadzi wnikliwy wywiad odnośnie historii dolegliwości ,lokalizacji bólu,testy ruchowe i w oparciu o zebrane informacje przeprowadzi terapie.W oparciu tylko o zdj RTG lub MRI nie stawia się diagnozy,są to pomocnicze badania obrazowe. Pozdrawiam.

dr Adam Paluszak
dr Adam Paluszak
Fizjoterapeuta
Wrocław
Ból kręgosłupa leczy się zabiegami rehabilitacyjnymi (fizjoterapeutycznymi), czasem może być konieczne wspomaganie farmakologiczne (przeciwbólowe), poza tym zwiększenie aktywności fizycznej zawsze poprawia stan kręgosłupa.

 Filip Boukołowski
Filip Boukołowski
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Legionowo
Dyskopatii nie leczy się farmakologicznie ( oprócz stanu ostrego), na pewno odpowiednia rehabilitacja zmniejszy dolegliwości drętwienia kończyn oraz ewentualnego bólu.

mgr Ewelina Solima (Krzak)
mgr Ewelina Solima (Krzak)
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Wrocław
Witam!
Leczenie farmakologiczne niestety nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ nie działa na przyczynę bólu i nie zlikwiduje dyskopatii. Odpowiednie ćwiczenia, ergonomia pracy, ergonomia życia codziennego powinny wyeliminować dolegliwości, dlatego niezbędna jest konsultacja z fizjoterapeutą. Pozdrawiam!

Specjaliści w zakresie leczenia: dyskopatia

Krzysztof Łochowicz

Krzysztof Łochowicz

Ortopeda

Chodzież

Andrzej Loranc

Andrzej Loranc

Ortopeda

Koszalin

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Wojciech Pawłowski

Wojciech Pawłowski

Lekarz rodzinny

Konstancin-Jeziorna

Jan Bielicki

Jan Bielicki

Ortopeda

Łódź

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących usługi: dyskopatia

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.