leczenie bólu w kolanie

3 odpowiedzi
Mój opis badania MR:niewielkie skośne pęknięcie wolnego brzegu trzonu MM. Uszkodzenie I stopnia MCL. Nieznacznie zwiększona ilość płynu w zachyłkach i przedziałach kolana grubości 8mm. Nieregularna, policykliczna torbiel Bakera dł. ok. 52mm. Śladowy wysięk w kaletce przedrzepkowej. Poza tym w porządku. Ale ja kuleję juz parę miesięcy , mam nocne bóle w części środkowej kolana, ze az się z bólu budzę w nocy, a wszystko stało się nagle podczas jazdy na rowerze,
. Byłam już u kilku ortopedów i żadnej poprawy, była blokada kolana, zastrzyk Monovisc i dalej żadnej poprawy , nadal ból i kusztykanie na nodze. Czy ktoś mi powie jak się leczyć czy można to operować. Będę wdzięczna jak ktoś postawi konkretną diagnozę i dalsze leczenie
Dzień dobry.
Odpowiedź na Pani pytanie zależna jest głównie od wyniku badania fizykalnego.
Można np. zrobić punkcję i usunąć płyn, chociaż z drugiej strony trochę szkoda kwasu który był podany. Można zrobić dobrą rehabilitację ruchową i zobaczyć jaki będzie jej efekt. W przypadku braku poprawy po rehabilitacji - do rozważenia leczenie operacyjne.
Z poważaniem.

Uszkodzenie MCL leczy się zachowawczo (nieoperacyjnie).
Uszkodzenie trzonu łąkotki przyśrodkowej jest wskazaniem do artroskopii stawu kolanowego - zwłaszcza objawowe, tak jak w Pani przypadku.
Uszkodzenie MCL I st. zwykle leczy się zachowawczo. tzn. ortezą stawu kolanowego przez około 4-5 tygodni. Jeśli chodzi o łąkotkę przyśrodkową w razie nasilających się obrzęków, ograniczeniu ruchomości z blokiem czy też braku poprawy po leczeniu zachowawczym do rozważenia jest artoskopia stawu kolanowego celem oceny i ew. naprawy uszkodzeń .