laryngolog

7 odpowiedzi
czy po korekcji skrzywionej przegrody nosowej stosuje się opatrunki żelowe ? można poprosić lekarza o ich zastosowanie po zabiegu?
Witam

Nie każdy szpital takie opatrunki ma. Wszystko zależy też od rozległości zabiegu. Czasem lepiej sprawdza się sztywniejszy materiał opatrunkowy, który zadziała jak szyna stabilizująca przegrodę od środka i zatrzyma ewentualne krwawienie. Są opcje pośrednie między klasyczną tamponadą z opatrunkiem żelowym. Np Merocel.

Pozdrawiam
Agata Gierlotka

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Może nie koniecznie żelowe, ale samorozpuszczanie jak najbardziej tak.
Pozdrawiam,
Prof. A. Krzeski
Witam serdecznie.
Opatrunki żelowe (Nasopore) stosujemy zazwyczaj w przypadku tzw. funkcjonalnej endoskopowej operacji nosa i zatok. Jest to materiał hemostatyczny. W przypadku operacji przegrody nosa używamy opatrunek rozprężalny (Merocel) - działanie hemostatyczne oraz stabilizujące.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
pytaj jego.
Jest taka możliwość
Poprosić może Pani zawsze, ale wątpię czy lekarz będzie dysponował takim opatrunkiem. Nie jest on jeszcze popularny w Polsce. Opatrunki takie na bazie CMC są bardzo popularne w USA. Nie upierałbym się jednak przy jego założeniu.
Standardowo stosuję opatrunki Merocel z rurkami wentylacyjnymi lub separatory silikonowe. Można też zastosować opatrunku np. Rapid Rhino lub inne. Typowe opatrunki żelowe (takie jak np. Stammberger Sinu-Foam lub Nasopore), które pozostawia się do wchłonięcia stosuje się głównie do zatok sitowych po zabiegach typu FESS - z prostego powodu - po zostawieniu w jamie nosa, po septoplastyce, drożność nosa byłaby upośledzona do czasu rozpuszczenia się opatrunku. Przeprowadzenie zabiegu bez opatrunku jest również możliwe pod warunkiem zaakceptowania podwyższonego ryzyka krwawienia pooperacyjnego i ryzyka pojawienia się krwiaka przegrody.
Marcin Masalski

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.