Lamitrin a praca umysłowa oraz aktywność fizyczna

4 odpowiedzi
Witam Panią serdecznie. Od dnia dzisiejszego biorę lek Lamitrin (pod kątem problemów natury psychicznej) i mam z nim pewne obawy:
- czy przy przyjmowaniu w/w leku możliwa jest efektywna praca umysłowa, w tym np. nauka języka obcego? (pytam ponieważ przygotowuję się do zdania egzaminu z j angielskiego na C1 - jest to mój priorytet, ponadto od czwartku mam nową pracę, o charakterze biurowym, gdzie odpowiednia koncentracja oraz umiejętność przyswajania wiedzy są bardzo istotne i zwyczajnie bardzo boję się o to, iż przyjmowanie tego leku mi to utrudni/uniemożliwi).
- na szczęście nie jestem osobą chorą na padaczkę, pragnę jednak zapytać czy przyjmowanie tego leku może ją w efekcie spowodować (przepraszam jeśli pytanie to wyda się Pani niedorzeczne)?
- czy przyjmując ten lek można uprawiać sport (piłka nożna)? Pytam, ponieważ "słyszałem", iż lek ten może powodować problemy z koordynacją.
- Ostatnie, ale bardzo istotne: czy skutki uboczne przyjmowania leku po jakimś czasie mijają? Tj. czy organizm potrafi się zaadaptować i tym samym zlikwidować listę działań niepożądanych?

Z góry dziękuję Pani doktor za czas i chęć udzielenia odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Pozdrawiam i życzę spokojnego weekendu.
Lamotrygina (w tym wypadku - Lamitrin) jest rzeczywiście stosowana nie tylko w leczeniu padaczki, ale także w psychiatrii, głównie w zaburzeniach nastroju i np. tendencji do zachowań impulsywnych. Może, zwłaszcza na początku powodować senność i trudności w koncentracji uwagi. Objawy te najczęściej stopniowo ustępują. Poza tym ze względu na ryzyko wysypki, która bywa początkiem innych, poważnych powikłań zwiększa się dawkę b. powoli i wtedy nie tylko nie prowokujemy wysypki ale unikamy objawów ubocznych. Jak każdy lek przeciwpadaczkowy nie powinno się jej odstawiać nagle ze względu na ryzyko wywołania napadu padaczki "z odbicia", aczkolwiek nigdy się z tym nie spotkałam, nawet u tych pacjentów, którzy odstawili lek na własną rękę od razu. Natomiast nie spowoduje to "zachorowania" na padaczkę, do tego jest raczej potrzebne ognisko padaczkowe w mózgu. przyjmując lek można uprawiać sport i uczyć się, ale na początku przy wprowadzaniu leku może wystąpić problem z koncentracja uwagi czy większa męczliwość.

Drogi Panie! Trudno przewidzieć skutku uboczne leku, którego Pan jeszcze nie zażywa! Lekarz miał chyba powody dla których przepisał ten lek! I powodem nie jest wywołanie objawów ubocznych a leczenie! Może dobrze byłoby zawierzyć lekarzowi leczącemu. Bez tego trudno będzie o poprawę.
Lamitrin oczywiście nie może wywołać padaczki.
Większość ludzi przyjmujących ten lek uprawia sport, jeśli tego chce.
Nie wiem co Panu odpowiedzieć na temat "mijania skutków ubocznych" skora Pan i jeszcze ich nie ma i nie rozpoczął jeszcze Pan leczenia! Więcej wiary i zaufania!!
Jeśli nie ufa Pan swojemu lekarzowi to może lepiej udać się do innego?
Pozdrawiam.
PS. Moje imię to KRYSTYN a nie KRYSTYNA. Jestem mężczyzną! Ale czy ta pomyłka nie jest sygnałem pańskiego kłopotu ze skupieniem uwagi??
Zazwyczaj ten lek nie powoduje obniżenia sprawności funkcji poznawczych, nie powoduje zdecydowanie padaczki. Zdarza się, ze lek może powodować problemy z koordynacją. Skutki uboczne niekiedy przemijają a niekiedy nie.
Zapraszam na wizytę
Lamitrin stosowany jest jako stabilizator nastroju. Prawdopodobnie przepisany był słusznie i nie należy obawiać się wspomnianych objawów. Przyjmowanie go nie spowoduje padaczki. Jeżeli pojawiłyby się skutki uboczne należy o tym poinformować lekarza prowadzącego. Należy pamiętać, że mają one charakter przemijający.