Kurza klatka leczenie ortoza

7 odpowiedzi
Dobry!
Mam 16lat i lekko widoczną kurza klatkę. Byłem już u wielu ortopedów i jedyne co mówili to, że jak nabiore masy to nie będzie tego widać albo bym pływał na basenie... Miałem jeszcze jakieś masaże ale nwm czy to pomogło. Od paru miesięcy trenuje na siłowni z trenerem personalnym, gdyż to też może pomóc ale jakoś nie widzę poprawy.
Przeczytałem o leczeniu kurzej klatki klamrami, które uciskają. Czy do leczenia taką ortoza trzeba być pod okiem ortopedy? Czy można zamówić odpowiednią i po prostu ją nosić?
Nie chce już mieć klatki innej niż moi koledzy.
Ortezy są skuteczną forma nieoperacyjnego leczenia kurzej klatki piersiowej do 18 roku życia. Jesli defekt jest nie do zaakceptowania przez Pana należy udać sie do specjalisty. Ja osobiście nie zajmuje sie leczeniem deformacji klatki piersiowej.

Myslę, że chodzi o metodę leczenia operacyjnego - oczywiścui tylko pod kontrolą chirurga ze świadomością że leczeie to obciążone jest licznymi powikłaniami
Wskazana jest konsultacja torakochirurgiczna.
Takie ortezy nie spełniają swojej funkcji radzę skoncentrować się na treningu i będzie lepiej.
Pozdrawiam
Dr n med Maciej Goch
Zalecam wizytę w Katedra i Klinika Ortopedii i Rehabilitacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno - Rehabilitacyjny w Zakopanem.
Witam,
wraz z wiekiem klatka piersiowa jest coraz mniej elastyczna i efekty leczenia klatki piersiowej kurzej są gorsze.
Nie znam wyników leczenia klamrami, ale w wieku 16lat nie spodziewałbym się dobrych efektów. Jest metoda operacyjna tzw., metoda Nussa wykonywana przez ortopedów lub torakochirurgów. Polega ona na wszczepieniu do klatki piersiowej klamry która likwiduje deformację. Jest ona jednak obarczona ryzykiem okołooperacyjnym (możliwe uszkodzenie lub zapalenie osierdzia) jak i możlwiścią nawrotu deformacji po operacji.
Decyzję odnośnie ew. operacji będą musieli zaaprobować rodzice.
Nie tak rzadko spotykane są dwie wady klatki piersiowej: tzw. "kurza" i "lejkowata". Najczęściej niwelują się te wady z wiekiem, ponieważ - są pokrywane muskulaturą, tkanka tłuszczową, u kobiet efekt wizualny jest kamuflowany biustem. U osób szczupłych lub przy znacznych deformacjach nie tak łatwo o "ukrycie". Są ośrodki, które operują te wady. Ja się tym nie zajmuję. Leczenie jakiekolwiek musi być zlecone i monitorowane ( prowadzone) przez lekarza - najlepiej torakochirurga lub ewentualnie ortopedę , który się tym zajmuje.