Krzywa glikemiczna i insulinowa

5 odpowiedzi
Mam 28 lat, zdiagnozowane hashimoto oraz niedoczynność tarczycy. Ostatnio zrobiłam sobie badania krwi glukozy i insuliny na czczo i po obciążeniu 75g glukozy. Proszę o interpretację wyników, czy wszystko jest ok, czy powinnam udać się z nimi do lekarza.
Glukoza:
na czczo- 5,5 mmol/l
po 1 h - 8,4 mmol/l
po 2h - 7,1 mmol/l
Insulina:
na czczo - 12,2 mIU/ml
po 1 h - 51,7 mIU/ml
po 2 h - 60,9 mlU/ml
Dzień dobry, wskaźnik insulinooporności HOMA-IR wynosi 2,98, a więc jest podwyższony i przemawia za istnieniem insulinooporności. Istotną sprawą jest w Pani przypadku wartość TSH, a także inne parametry, jak np. wskaźnik masy ciała (BMI), obwód talii. Na pewno powinna Pani udać się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładnego badania i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Pozdrawiam serdecznie

Teoretycznie wyniki są w granicach normy. Praktycznie - nie są idealne w odniesieniu do insulinemii na czczo. Trzeba pamiętać, ze to zaburzenie może być związane m. in. ze sposobem leczenia hashimoto.
Poziom glukozy na czczo jest bliski jej górnej granicy. Interpretacja insulinemii w oderwaniu od zbadania pacjenta oraz zebrania szczegółowego wywiadu zwłaszcza dotyczącego wieku i aktywności fizycznej jest niemożliwa.
To zależy z jakiego powodu była robiona krzywa, czy wyniki są zgodne z danymi z wywiadu, I glukoza i insulina na czczo mogłyby być mniejsze. Ale jest to też pojedynczy wynik. Może to świadczyć o tym, że ma Pani mało aktywności fizycznej, lub w diecie jest za dużo cukrów prostych, więc można by się przyglądnąć stylowi życia.
Badania wskazują na insulinooporność. Konieczna jest jakaś interwencja
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.