Krzywa cukrowa i nsulinowa, interpretacja wyników

6 odpowiedzi
Witam, proszę o pomoc w interpretacji wyników. Mam 32 lata, 52 kg, 165 cm. Od ok 3 miesięcy czuję silną senność, zmęczenie//osłabienie. Czasami ( rzadko) mam zawroty głowy. Z osłabieniem nie daję sobie czasami radę. Ostatnio nie uprawiam sporu ze względu na silne zmęczenie. Jestem często głodna.Test obciązen 75 g glukozą , badania robione k 2 tyg temu: Gluoza na czczo 76, po 1 godz. 62,6, po 2 godz. 43,1. Test powtórzony dwa dni temu,aby zrobić krzywą insulinową. Glukoza na czczo 73, po 1 godz-118, po 2 godz- 146. Inslulina na czco 3,4, po 1 godz-62,3 a po 2 godz 75.4. Proszę o informacje czy muszę się udać się do lekarza ? Dziękuję. Pozdrawiam
Tak, wyniki wymagają konsultacji diabetologa.

Wynik drugi testu OGTT jest prawidłowy. Poziomy insuliny nie wskazują na insulinooporność.
Ale objawy są i należy wykonać inne badania, a więc wizyta u lekarza jest konieczna.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, wyniki nie sa prawidlowe proponuje rozwazyc wizyte w celu dokladnej oceny Pani stanu zdrowia I wdrozenia leczenia. Pozdrawiam Malgorzata Swider
Witam. Po pierwsze czy przy glikemii 43mg% miała Pani objawy za niskiego cukru. Jeśli nie to, najpewniej doszło do błedu przedlaboratoryjnego - być może nie odwirowano próbki krwi. Drugi test obciążenia glukozą wskazuje na nieprawidłową tolerancję glukozy, Pytanie czy test spełniał wszystkie kryteria prawidłowo wykonanego testu obciążenia glukozą. W każdym razie takie objawy o jakich Pani pisze, raczej nie są związane z cukrem, Czy były wykonane morfologia, TSH, próby watrobowe. Konieczny też wywiad lekarski dotyczący chorób towarzyszących, leków, Pani stylu życia i odżywiania i badanie lekarskie. Konieczna konsultacja z lekarzem. pozdrawiam.
Proszę o udanie się na wizytę do diabetologa, gdyż konieczna jest dalsza diagnostyka Pani objawów. Możliwe, że cierpi Pani na stan niedocukrzenia po spożyciu posiłków o wysokim indeksie glikemicznym tzw. reaktywną hipoglikemię, której podstawą leczenia jest odpowiednio zbilansowana dieta.
Dzień dobry. Pierwszy wynik testu wskazuje na tzw. hipoglikemię reaktywną, natomiast drugi test - przemawia za nieprawidłową tolerancją glukozy. Taka różnica może pojawić się po zastosowaniu diety z ograniczeniem węglowodanów (wartości glikemii po obciążeniu glukozą zostają zwykle zawyżone). Stężenie insuliny po obciążeniu glukozą jest wyraźnie podwyższone, co tłumaczyłoby obniżone wartości glukozy w pierwszym teście. Zdecydowanie wymaga Pani wizyty u diabetologa. Pozdrawiam serdecznie.