Krzywa cukrowa i insulinowa

3 odpowiedzi
Witam. Proszę o interpretację wyników mojej krzywej. Czy to już insulinooporność? Cukrzyca? Czy są przesłanki do podjęcia leczenia metforminą?

Badanie Parametr Wynik Jednostka L H Norma
Test obciążenia glukozą (75 g) Glukoza na czczo 4,52 mmol/l 3,90 5,50 N
Glukoza po 1 godz. 4,64 mmol/l 11,10 N
Glukoza po 2 godz. 4,56 mmol/l 7,80 N
Insulina po obc. (75 g gluk. 0,1,2) Insulina przed obc. 7,6 µIU/ml 2,6 24,9 N
Insulina po obc. (1) 113,0 µIU/ml
Insulina po obc. (2) 56,7 µIU/ml
W oparciu o ocenę "suchych" wyników brak przesłanek do rozpoznania insulinooporności. Na przyszłość: nie ma większego sensu wykonywać oznaczenia insulinemii w trakcie testu tolerancji - wystarczy insulina na czczo. Najistotniejsze jest jednak podanie przynajmniej masy ciała i wzrostu oraz możliwość zebrania wywiadu z pacjentem. Przykro mi ale internetowe interpretacje wyników jest w większości wypadków bezwartościowe.

Wskaźnik Homa IR jest1,52 więc nie jest to insulinooporność
Na pewno nie jest to cukrzyca ani stan przedcukrzycowy. Wynik może świadczyć o insulinooporności. Krzywa cukrowa jest zbyt płaska, a w krzywej insulinowej stężenie insuliny po 1. godzinie jest stanowczo za wysokie. Do rozpoznania insulinooporności nie wystarczy jednak sam wynik laboratoryjny. Konieczny jest dokładny wywiad oraz badanie przedmiotowe, z oceną wskaźnika masy ciała. Na pewno trzeba zastosować odpowiednią dietę i regularną aktywność ruchową. Można rozważyć zastosowanie metforminy, o czym może zadecydować diabetolog, endokrynolog lub ginekolog. Pozdrawiam serdecznie .