krzepliwość krwi

30 odpowiedzi
Dzień dobry, kilka lat temu po usunięciu zęba nastąpił u mnie silny krwotok. Po tym zdarzeniu stomatolog skierował mnie na badania krzepliwości krwi. Z tego co pamiętam stwierdzono u mnie wydłużony czas krzepnięcia krwi (nie jestem pewna czy dokładnie o to chodziło).
Obecnie będę mieć zakładany aparat ortodontyczny i muszę usunąć 2 czwórki u góry. Moje pytanie jest następujące. Czy zanim umówię się zabieg powinnam zrobić jakieś badania? I czy powinnam przyjmować wcześniej jakieś leki?
Witam,
do zabiegu przygotuje Panią lekarz prowadzący, POZ . Proszę mu to zgłosic a on skieruje Panią na odpowiednie badania. Badania może zlecić tez prowadzący stomatolog. Potrzebna są aktualne badania krzepliwości krwi. Jeśli wszystko bedzie w normie może Pani umówić się na wizyte usunięcia zęba. Pozdrawiam

Dzień dobry . Przed następnym planowanym usunięciem zęba należy sprawdzić INR czyli Czas Protrombinowy ( wskaźnik uniwersalny ). Jego norma to 0,9-1,3 , wynik wyższy świadczy o tym ,iż krew krzepnie wolniej .Zaburzenia krzepnięcia maja wiele przyczyn , ponieważ krwotok poprzedni był dawno należałoby wstępnie wykluczyć przyczyny tymczasowe tzn .: przyjmowane leki , niedobory witaminowe , niedobory pokarmowe czy zaburzenia hormonalne itp. Badanie INR potwierdzi lub nie aktualne zaburzenia krzepnięcia ,a jego wynik będzie decydujący w wyborze działań profilaktycznych przed usunięciem zęba. Przy niewielkim zaburzeniu krzepnięcia wystarczy założenie szwów na ranę oraz gąbki o działaniu homeostatycznym typu Spongostan czy Equispon . Dodatkowym opatrunkiem może być fibryna bogatopłytkowa IPRF uzyskana z krwi żylnej i założona bezpośrednio po usunięciu .Zalecane są też zimne okłady i preparaty vit K,PP i Rutinoscorbin .Duże zaburzenia krzepnięcia mogą wymagać zabiegu w warunkach szpitalnych . Pozxrawiam serdecznie
Najpierw należy powtórzyć badania (zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego), następnie na podstawie wyników podjąć decyzję o ewentualnej konieczności przyjęcia leków. Bez konsultacji lekarskiej nie należy przyjmować wcześniej żadnych leków.
powino sie wykonac badanie krzepliwości i czasu krwawienia a następnie skonsultować z lekarzem, który będzie usuwał zeby
Bezpiecznie bedzie wykonać te same badania co poprzednio i dopiero wtedy bezpiecznie usunąć zeby
Pozdrawiamy zespolrojekdental.pl
Zastanowiłbym się czy naprawdę jest potrzeba usuwania czwórek ( obecnie odchodzi się już od terapii ekstrakcyjnych ).
O przyjmowaniu leków decyduje lekarz prowadzący, ale muszą być do tego konkretne wskazania. Żeby to ocenić warto oznaczyć wskaźnik PT, INR, APTT i z wynikami udać się na wizytę. Pozdrawiam serdecznie!
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Proponuję zabieg usunięcia zębów przeprowadzić w profesjonalym gabinecie chirurgii stomatologicznej , rana poekstrakcyjna powinna zostać prawidłowo zaopatrzona.
Witam. Oczywiście - powinna Pani bezwzględnie przed zabiegiem zrobić badanie krwi uwzględniając w nim czas krwawienia i krzepnięcia. Wynik pokaże czy będzie trzeba zażyć odp. leki. Życzę zdrowia. Pozdrawiam
Dzień dobry, proszę się skonsultować z lekarzem rodzinnym lub chirurgiem stomatologicznym w celu oceny krzepliwości krwi.
Witam serdecznie,
Jak najbardziej przed zabiegiem zalecane jest wykonanie tzw. czasu protrombinowego (PT) i INR. Jest to badanie, za pomocą którego oznacza się szybkość krzepnięcia krwi.
Sposób przeprowadzenia zabiegu oraz czy jest konieczność przyjmowania leków, są zależne od wyników tego badania.
Na pewno w przypadku zwiększonego krwawienia, należy przeprowadzić zabieg usunięcia u chirurga stomatologicznego.
witam, najlepiej w takiej sytuacji zwrócić się do lekarza który oceniał poprzednie wyniki , napewno będzie Pani musiała wykonać badania czasu krzepnięcia i ilość płytek krwi. Bardzo prawdopodobne , że będzie Pani musiała przyjmować wit K przed zabiegiem i najlepiej żeby po usunięciu lekarz zaszły ranę żeby nie doszło ponownie do krwawienia. zqlecalabym napewno wcześniejszą wizytę u stomatologa u którego chce Pani usuwać zeby, przy takim incydencie konieczne jest wykonanie badań przed ekstrakcja. pozdrawiam
Witam !!! Oczewiscie trzeba zrobic powturne badania, zrobic RTG przed zabiegiem , bo , to czworki , gora , zeby wiedziec , czy jest polaczenie z zatoka, czy wszystko jest ok. uprzedzic , oczewiscie lekarza, ze byla taka sytuacja z krwotokiem , nie bac sie i wszystko badzie dobrze )))) Zycze zdrowia i powodzenia . M Dundicz "VALENTINA KLINIK"
Witam!
Tak, oczywiście. Przed zabiegiem w osłonie antybiotykowej ( ok.48 godzin wcześniej pacjent przyjmuje antybiotyk i środki osłonowe ) oraz powinien wykonać badania tzw. czasu protrombinowego i czasu krzepnięcia oraz poziom płytek krwi. Z tymi badaniami najlepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą hematologiem z zapytaniem, czy zabieg może być wykonany. Takie zaświadczenie powinno być wydane w formie pisemnej. Jeśli badania będą niepomyślne i uniemożliwiające wykonanie zabiegu hematolog zaordynuje odpowiednie leki. Potem znów wykonujemy badania czynników krzepnięcia, czy już osiągnęły granicę normy i dostajemy zaświadczenie od specjalisty hematologa pisemną zgodę na zabieg. Wiem, że te badania, konsultacje są bardzo absorbujące. Jednak nie wolno ich lekceważyć. Istnieje realne niebezpieczeństwo, iż z powodu ekstrakcji zęba będzie musiałaby być Pani hospitalizowana z poważnym zagrożeniem życia. Aby było łatwiej Pani poddać się diagnozie, proszę zapytać lekarza specjalistę pierwszego kontaktu, czy byłby skłonny poprowadzić Pani diagnostykę i ewentualne leczenie. Jeśli się nie zgodzi zostanie Pani przyjęta przez hematologa bez problemu.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Proszę poinformowac lekarza o zdarzeniu ,zdecyduje jak przygotowac panią do zabiegu.
Szanowna Pani, zakładam, że nie cierpi Pani na żadne poważne schorzenie, ani nie przyjmuje przewlekle leków obniżających krzepliwość krwi. Jeśli problem z przedłużonym czasem krwawienia miał miejsce tylko raz proponowałbym wykonanie podstawowych badań: morfologii oraz czasów krzepnięcie i krwawienia. Jeśli wyniki nie będą istotnie odbiegać od normy (co powinno skłonić do dokładnej diagnostyki) wystarczy poinformować o tym fakcie chirurga stomatologa, który będzie wykonywał zabieg. Najczęściej wystarczy dodatkowe zaopatrzenie rany po usuniętym zębie. Nie ma potrzeby przyjmowania żadnych leków. Ukłony Rafał Radzewski
W przypadku wystąpienia powikłań krwotocznych po zabiegu usunięcia zęba przed koleją ekstrakcją należy wykonać diagnostykę w kierunku zaburzeń krzepnięcia krwi. W tym celu, w pierwszej kolejności zaleca się wykonanie badań krwi (morfologia i koagulogram), a następnie konsultację chirurgiczną i zaplanowanie dalszego postępowania. Sprawy nie należy bagatelizować przed zabiegiem.
Istnieje wskaźnik INR którego wartość określa krzepliwość krwii. Do wartości 3 drobne zabiegi chirurgiczne czyli usuwanie zębów są bezpieczne. Należy dla spokoju wykonać takie badanie i z wynikiem iść do lekarza który będzie usuwał zęby. Powodzenia.
Witam serdecznie, badań laboratoryjnych dotyczących parametrów krzepnięcia jest wiele. Najlepiej będzie jak Pani ustali rodzaj badań z lekarzem, który będzie usówał zęby. Pozdrawiam
Jesli przez kilka lat nic sie nie dzieje nie ma obaw .Mozna zszyc zebodol i tyle.
Dzień dobry,przed zabiegiem zalecane jest powtórne wykonanie badań. W zależności od wyniku przyjęcie odpowiednich leków lub szycie rany poekstrakcyjnej.
Dzień dobry,
Jeśli jest jakiekolwiek podejrzenie o przedłużone krwawienie to należy wykonać badanie morfologii krwi, koagulogram, czas krwawienia i krzepnięcia , a zwynikami badań zgłosić się na konsultację do chirurga.
Jeśli w przeszłości wystąpił incydent przedłużonego krwawienia po ekstrakcji, sugeruję, aby przed kolejnymi, planowanymi ekstrakcjami skonsultować się z lekarzem internistą. Skieruje Pana/Panią na odpowiednie badania i wyda ewentualne zalecenia.
Dzień dobry,
proponuję, aby Pani umówiła się na wizytę do lek.chirurga stomatologicznego. Lekarz zleci odpowiednie badania i ewentualnie przyjmowanie lekarstw. Proszę wcześniej nie brać lekarstw.
Z poważaniem
Ewa Kaniewska
Dzień Dobry,
Jak najbardziej wskazane byłoby wykonanie badań krwi z oznaczeniem krzepliwości. Co do leków to sytuacja zależy od wyników badań.
Pozdrawiam, Michał Jonasz
Witam. Najrozsądniej będzie umówić się na konsultacje z chirurgiem, który będzie przeprowadzał zabieg usunięcia. To on weźmie na siebie odpowiedzialność za Panią i powinien mieć wszystkie informacje na temat Pani dolegliwości po usunięciu zęba w przeszłości. Możliwe, ze zaleci dodatkowe badania, przygotowanie farmakologiczne i zaproponuje odpowiedni termin na przeprowadzenie zabiegu (znaczenie ma nawet faza cyklu menstruacyjnego), a po usunięciu odpowiednio zabezpieczy zębodół. Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieje, ze tym razem obejdzie się bez komplikacji,
Joanna Mastalerz-Kulik
Dzień dobry, tak, powinna Pani przed ekstrakcją wykonać odpowiednie badania i z wynikami spotkać się z lekarzem chirurgiem, który, jeśli będzie taka konieczność, zaleci odpowiednie leki.
Pozdrawiam.
Proponuję w pierwszej kolejności umówić się na konsultację do chirurga, który będzie przeprowadzał zabieg. Ta osoba podejmie decyzję odnośnie dalszego postępowania.
Dzień dobry, jeśli w wywiadzie nie stwierdza się u pacjenta żadnych chorób/nie przyjmuje żadnych leków nie ma konieczności badania krzepliwości krwi przed ekstrakcjami. Może poprzednim razem miała Pani przeprowadzoną ekstrakcję w trakcie miesiączki? Lekarz w trakcie pierwszej wizyty dokładnie omówi z Panią wywiad chorobowy i jeśli będą jakieś wątpliwości skieruje Panią na badania
Dzien dobry,
prosze powtorzyc badania na krzepliwośc krwi.