Krwioplucie w tętniaku aorty

7 odpowiedzi
Witam Panie Doktorze mam pytanie jakiś czas temu byłem u lekarza na badaniach na których robił mi usg serca, brzucha. Badania wykazał na wzrost aorty w odcinku piersiowym do rozmiaru 34mm. Właściwie od jakiś 2 miesięcy czuje ucisk w okolicy lewego żebra i okolica serca a czasami mam wrażenie jakby mi dodatkowo pulsowało w okolicy serca poza normalnym biciem serca. Wczoraj wieczorem przy splunięciu zauważyłem krew razem ze śliną. Raczej wyglądało mi to na taką jak przy krwawieniu z dziąseł przez chwilę później wszystko wróciło do normy. Dziś wszytko w normie nie zauważyłem jakieś krwi ale nie daje mi to spokoju. Czytałem, że jednym z objawów tętniaka aorty jest krwioplucie. Tylko nie mogłem się doczytać jak ono wygląda i czym jest spowodowane. Mógłbym mi Pan Doktor przybliżyć sytuację jak wygląda krwioplucie w tętniaku oraz od czego zależy jego częstotliwość. Dodam, że za miesiąc mam wizytę u kardiologa żeby dokładnie wszystko wybadać ale takie objawy nie dają mi spokoju.
Radzę szybką konsultację chirurga naczyniowego lub kardiochirurga

Taka sytuacja zdarza się w zaawansowanych przypadkach. Pana raczej nie dotyczy. Poza tym ta średnica jaką Pan podał nie jest jeszcze "groźna". Proponuję wizytę u pulmonologa i kardiologa.
Witam
Zazwyczaj krwioplucie nie towarzyszy tętniakowi aorty piersiowej, chyba że jest pęknięty do oskrzela. Proponuję konsultację pulmonologiczną i ewentualnie kwalifikację do bronchoskopii - częściej krwioplucie towarzyszy zmianom w drzewie oskrzelowym.
Pozdrawiam
Witam Pana, takie krwioplucie raczej nie jest związane z tętniakiem aorty, bardzo rzadko przy tętniaku aorty może wystąpić przetoka - połączenie światła aorty z przewodem pokarmowym lu drzewem oskrzelowym- zdarza się to przy bardzo dużych tętniakach, Pana tętniak jest dość mały - 34 mm. Objawy są wtedy intensywne - masywne krwawienie do przewodu pokarmowego lub drzewa oskrzelowego. Proponuję pilną konsultację u chirurga naczyniowego aby wykluczyć przyczynę krwioplucia jaką może być tętniak. Pozdrawiam
Tomasz Ciąćka
Należy wykluczyć nowotwór płuc. Tęniak 34 mm nie powoduje takich objawów
Poszerzenie aorty piersiowej do 34 mm nie jest groźne. Krwioplucie prawie na pewno nie jest spowodowane tym poszerzeniam.
Krwioplucie jest bardzo rzadkim objawem tętniaka, występuję w bardzo ciężkim, powikłanym przebiegu choroby. Raczej zgłaszane objawy nie wynikają z tętniaka, ale należy go kontrolować i leczyć u chirurga naczyniowego.