Krotkie wedzidelko jezyka

5 odpowiedzi
Witam moja corka 10mc ma krotkie wedzidelko jezyka jak wyglada zabieg u tak malego dziecka?
czy zabieg wymaga narkozy w celu podciecia? Czy zabieg moze skutkowac wada wymowy do konica zycia?
Witam serdecznie!
Konieczna pełna ocena kliniczna (stopień skrócenia wędzidełka podjęzykowego oraz związane z tym ograniczenia ruchomości języka)?
W przypadku pytań/wątpliwości proszę o kontakt telefoniczny.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym.

To drobny krótki zabieg praktycznie bezbolesny. Jakiekolwiek powikłania są sporadyczne. Wady wymowy są wtedy gdy wedzidelko jest za późno pocięte. Bardzo małe skrócenie faktycznie można rehabilitować ale to musi ocenić nie chirurg lecz laryngolog. Osobiście wykonuję również zabiegi laserowe skróconego wedzidelka
Raczej potrzebne jest znieczulenie ogólne - latwiej technicznie można wtedy wykonać zabieg- krótkie wędzidełko może skutkować wadą wymowy - zła wymoa głoski r
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Kwalifikuje lekarz laryngolog. Sam zabieg moźe pomóc w prawidłowej wymowie, kształtowaniu się linii zgryzu.
Witam,rodzaj skróconego wędzidełka oraz stopień skrócenia decyduje czy dziecko powinno mieć podcięte wędzidełko. O tym czy u dziecka będzie występować wada wymowy decyduje kilka czynników: rodzaj wędzidełka, siła mięśni języka oraz stawu skroniowo-żuchwowego i sposobu karmienia.Takiej pełnej oceny dokonuje logopeda.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.