Krew z hemoroidów? Test na krew utajoną. Czy mógł wyjść fałszywy?

4 odpowiedzi
Szanowni Państwo,
podejrzewam u siebie hemoroidy. Mam 20 lat i od tygodnia czasem bardziej, czasem mniej krwawi mi z odbytu. Coś jakby skórka pękła i zazwyczaj leci to mocniej przy pocieraniu. Na bieliźnie w ciągu dnia krwi nie zauważyłam. Myślę, że to mogą być hemoroidy ponieważ mam dość sporo śluzu w odbycie i częste zaparcia. Niebawem wybieram się na wizytę do lekarza rodzinnego. Stolce zazwyczaj są twarde, ciężko je wydalam, czasem mam biegunki, czasem stolce są normalne, czasem z kolei wąskie. Bywa to różnie.
Pytanie moje brzmi tak - ponieważ ostatnio zrobiłam test na wykrycie krwi utajonej w kale (mam nerwicę i przy tym wydaje mi się, że mam różne choroby w tym nowotwór jelita) test wyszedł dodatni, ale akurat delikatnie z tego "hemoroida" (bo tak podejrzewam) leci mi krew. W związku z tym - czy wynik może być fałszywy? Proszę o odpowiedź, bardzo się denerwuję.
Witam! Myślę,że wynik jest prawidłowy związany z krwawieniem z żylaka odbytu. Jednak konieczne jest badanie lekarskie. Zapraszam.

Witam, te objawy świadczą o krwawieniu z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Najczęściej z hemoroidów i szczeliny odbytu, ale oczywiście jest to niepokojący objaw, który wymaga pogłębionej diagnostyki, a przynajmniej rektoskopii
Szanowna Pani, zależy co Pani ma na myśli pisząc fałszywy? Test wskazuje na obecność krwi w stolcu - jeśli krwawi Pani z okolicy odbytu to raczej nie jest fałszywy. Pytanie tylko jaka to jest przyczyna? Pójście do lekarza to dobry pomysł - myślę, że lekarz rodzinny skieruje Panią do proktologa- on przeprowadzi badanie okolicy odbytu- jest szansa, że Pani dolegliwości związane są z hemoroidami lub szczeliną odbytu - pytanie czy jest ból przy wypróżnieniu? Oczywiście kwestią wymagającą wyjaśnienia są też - duża ilość śluzu, pytanie czy tak nieregularne wypróżnienia są od dawna - czy jest to nowe znalezisko? (np. od kilku tygodni, miesięcy) - czasem lekarz może zalecić wykonanie kolonoskopii, ale raczej nie w celu poszukiwania nowotworu - chyba, że w rodzinie były wypadki nowotworowe w bardzo młodym wieku (przed 30 rokiem życia) - jeśli nie to kolonoskopia (jeśli w ogóle będzie potrzebna) to bardziej w poszukiwaniu chorób zapalnych. Reasumując: wynik pewnie jest prawdziwy, ale nie wskazuje to na żadnego raka - rozpoznanie nowotworu jest bardzo mało prawdopodobne. Trzeba się zająć diagnostyką i leczeniem. Pozdrawiam,
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Choroba hemoroidalna może być przyczyną krwawienia u młodej osoby i większe jest prawdopodobieństwo, że w wieku 20stu lat mamy do czynienia z chorobą hemoroidalną niż z nowotworem. Jeśli widać jawne krwawienie z odbytu, to robienie testu na krew utajoną w kale nie ma większego sensu, ponieważ test ten będzie miał pozytywny wynik (test ma wykrywać obecność krwi, skoro krew widać, to wiadomo, że jest obecna w stolcu). Żeby stwierdzić co jest przyczyną krwawień z odbytu należałoby przeprowadzić badanie fizykalne z badaniem palcem przed odbyt włącznie i zaplanować endoskopię dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a być może jeszcze głębszą diagnostykę jeśli zaszłaby taka potrzeba. Przyczyny zmiany rytmu wypróżnień mogą być bardzo różne, począwszy od niedopowiedniej diety, poprzez uchyłkowatość jelita grubego i zapalenia jelit, na nowotworze skończywszy. Wiek 20stu lat nie jest typowym wiekiem, w którym należałoby się spodziewać nowotworu jelita grubego, jednakże zawsze należy zachować czujność onkologiczną i takową sprawę także wykluczyć. Pani dolegliwości koniecznie trzeba wyjaśnić, ale proszę się nie zamartwiać na zapas. Polecam udanie się na konsultację do chirurga/proktologa w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i rozwiązania problemu. Pozdrawiam serdecznie!