kregosłup bole odcina ledziowego

1 odpowiedzi
dzień dobry,

Moj tat zgłosił si e neurologa z bólami odc. LS kręgosłupa. Badanie rezonansu wykazało:

Wieloplazmowa dehydratacja międzykręgowych z względnym zachowaniem ich wysokości. spłycenie lordozy lędźwiowej.
Kilku poziomowe guzki Schmorla -bez cech obrzęku. Na poziomie l4/l5 szerokostawna protuzja nasilona na poziomie otworu międzykręgowego prawego gdzie razem ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach międzykręgowych powoduje zwężenie otwru międzykręgowego z przyleganiem do korzeni nerwowych- ponadtona poziomie zachyłka bocznego prawego pęknięcie pierścienia włóknisego przylegające do korzenia nerwowego. na poziomie l3/l4 szerokostawna protuzja dootworowa lewa z pęknięciem pierścienia włóknistego od strony brzusznej.
na poziomie l2/l3 przepuklina buliging z towarzyszącymi zaostrzeniami na tylnych krawędziach trzonu oraz centralnym pęknięciem pierścienia włoknistego na tym poziomie niewielkie ziiany Modic l. mniejsze przepukliny bulging na poziomie TH 12/l1 i L1/L2. stożek rdzeniowy widoczony na poziomie Th12/L1 o prawidłowej grubości i sygnale, bez zmian ognistych.
Panie doktrze czy tata powinien podać sie operacji? nieukrywam ze ze względu na inne schorzenia (serce) tata obawia się interwencji operacyjnej.
Opis badania rezonansu jest opinią na pewien temat i podejmowanie istotnych decyzji na podstawie opisu badania rezonansu magnetycznego jest wysoce nie
właściwe.
Tego typu opis odpowaida zmianom wielopoziomowego zwyrodnienia, które przy zaistnieniu innych okoliczności może powodować dolegliwosci bólowe.
Do oceny jednak pełnej i wlaściwej konieczne jest badanie chorego i pełen wywiad dotyczący także chorób towarzyszących .