kostniak zatoki czolowej

5 odpowiedzi
Witam, mam 36 lat. Na tomografii zatok przynosowych wyszlo ze mam kostniaka w zatoce czolowej 12 mm. Zatoki sa drozne i bez zmian patologicznych; ale ja jestem przerazona.. jak usuwa sie takie kostniaki?i gdzie to mozna zrobic?dziekuje
Witam. Proszę nie przerażać się. Kostniak zatoki czołowej zdarza się czasami i jest to łagodny rozrost kości, który zwykle nie powiększa się. Jeśli nie ma Pani dolegliwości , to należy za rok powtórzyć badanie TK zatok. W przypadku dolegliwości bólowych kostniaka usuwa się operacyjnie, poprzez otwarcie zatoki czołowej. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Dojście czyli droga usunięcia zależy od jego lokalizacji w zatoce. Jeśli nie ma zmian zapalnych w zatoce spowodowanych utrudnieniem odpływu wydzieliny przez kostniak oraz nie rozpiera on się pomiędzy ścianami ( przednią i tylną ) nie dając bólów głowy to można obserwować ponieważ rośnie on bardzo wolno i czesto znajdowany jest przypadkowo tzn np gdy ulegniemy jakiemuś wypadkowi -urazowi głowy to wówczas czesto przeswietla się głowę szukająć zmian pourazowych a przypadkiem znajduje się kostniaki u osób które wczesniej nigdy żadnych dolegliwości ze strony zatok , czy bolów głowy nie zgłaszały . Ja czasami usuwam drogą wewnątrzosową endoskopową a czasami przez ciecie w łuku brwiowym . Pozdrawiam A.Kasztelan
Witam serdecznie!
W odniesieniu do kostniaków zatoki czołowej - wszystko uzależniamy od jego lokalizacji. Klinicznie jest to zmiana łagodna, jeżeli nie jest zlokalizowany w ujściu zatoki czołowej (w okolicy zachyłka czołowego), nie daje dolegliwości bólowych - wówczas z reguły nie ma wskazań do interwencji laryngologicznej.

W przypadku pytań/wątpliwości, ukierunkowania dalszego leczenia - proszę o kontakt.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Jeśli nie ma Pan/Pani żadnych objawów z tym związanych to proponuję nie wykonywać żadnego zabiegu i żyć ciesząc się życiem. W przypadku potrzeby wykonania zabiegu powinna się Pan/Pani zgłosić do oddziału otolaryngologii i tam uzyskać informację. Większość ośrodków wykonuje takie zabiegi
Witam
Spokojnie jeśli nie daje kostniak objawów i nie blokuje ujścia to nie ma bezwzględnych wskazań do operacji - w moim przekonaniu wystarczy obserwcja i okresowo ba CT zatok
Pozdr
Stanisław Nitek