#kośćogonowa #kośćguziczna #zwichnięcie Cześć, Zwichnąłem kość ogonową. Lekarze próbowali ja

1 odpowiedzi
#kośćogonowa #kośćguziczna #zwichnięcie

Cześć,

Zwichnąłem kość ogonową. Lekarze próbowali ja raz nastawić, ale „wychodziła”, tak jakby jakieś łączenia były pozrywane. Tak powiedzieli. Poinformowali mnie że mam iść do domu na 6-8 tygodni, jak będzie dalej bolec to coś wymyśla.. Może operacja (wycięcie). Że jest to nietypowa przypadłość i nie ma informacji jak to leczyć. A co jeśli się w jakiś sposób źle zrośnie, w sportach będzie to pewnie ogromne utrudnienie.

Co w takim przypadku można zrobić? Poprosić o dokładny opis i spróbować w innym szpitalu? (Miałem robione rtg i rezonans). Poprosić o konsultacje innego lekarza? Na forach polecili mi Fizjoterapeutę uroginekologicznego lub osteopate. Byłbym bardzo wdzięczny za polecenie jakichś specjalistów, najlepiej z Wrocławia.
Dzień dobry.
Zwichnięcie k. ogonowej jest uszkodzeniem ortopedycznym i nastawić je można do 48 godz., po tym czasie napięcie obronne mięśni wskutek urazu jest tak duże , że jest to praktycznie nie możliwe - przynajmniej w warunkach gabinetowych. Czas 6-8 tyg to czas na gojenie. Później leczenie jest czysto objawowe ( zajmują się tym lekarze - metodami farmakologicznymi, a granicznie operacyjnymi, osteopaci lub fizjoterapeuci po szkoleniach z zakresu terapii manualnej lub uroginekologii).
Po takim urazie najczęściej dochodzi do zrośnięcia w pozycji podwichnięcia. Najczęściej jest to podwichnięcie dobrzuszne i po zagojeniu niezbyt często stanowi na szczęście kłopot. Oczywiście istnieją cocygodynie (zeposły bólowe k. ogonowej), ale z reguły dobrze reagują na zachowawcze leczenie manualne. Jest to przypadłość , która oprócz przypadków stricte urazowych typu upadek na pośladki czasami zdarza się u kobiet podczas porodu.