korony laczone pelnoceramiczne na oszlifowane dwojki i trojki

10 odpowiedzi
Witam serdecznie ,mam oszlifowane dwojki i trojki gorne pod korony pelnoceramiczne ,moj stomatolog chce mi zalozyc korony laczone ,a ja mysle ,ze byloby lepie pojedyncze ,moj lekarz stwierdzil ,ze lepiej laczone gdyz zeby sie beda przemieszczac ,wiec jak to jest .obawiam sie pozniej kosztow gdyby z ktoryms z zebow zaczelo sie cos dziac i bylby do wyrwania to znowu podwojny wydatek ,...zdjac calosc itd ....wiec jak to jest ......z gory dziekuje za poprade
Witam wszystko zależy w jakim stanie są zęby, czasem wykonuje się korony łączone np. dwójki są słabiej osadzone w kości a zblokowane będą dłużej funkcjonowały I siły żucia się rozłożą. Gdy są dobre warunki zawsze lepiej wykonywać pojedyncze korony. Najlepiej proszę porozmawiać o swoich obawach ze swoim dentystą I zapytać czy to konieczne. Pozdr

Dzień dobry, zgadzam się Panią ze lepiej jest nie łączyć zębów jeżeli nie ma takiej konieczności. Takie zblokowane odbudowy wykonuje się na przykład gdy zęby są rozchwiane z małym podłożem kostnym i wymagają stabilizacji. Jeżeli jest prawidłowa okluzja czyli kontakty na zębach bocznych, a zęby przednie są dobrze osadzone w kości to lepszym rozwiązaniem są pojedyncze korony. Przy takich koronach łatwiej jest zadbać o higienę a w razie ewentualnych problemów z którymś z zębów, trzeba zdjąć tylko jedna koronę. Przy każdej odbudowie trzeba wziąć pod uwagę warunki zgryzowe w całej jamie ustnej , tylko wtedy można postawić prawidłową diagnozę i ustalić plan leczenia dla pojedynczych zębów.
Pozdrawiam
Obydwa rozwiązania kliniczne sa poprawne ,
Pozdrawiamy rojekdental.pl
Dzień dobry. Leczenie stomatologiczne to jak w przypadku wielu innych usług zaufanie lekarz pacjent. Jeśli macie Państwo wątpliwości nie jest grzechem skorzystanie z porady innego stomatologa w tym przypadku najlepszy będzie dentysta specjalizujący się w protetyce lub specjalista protetyk. Wtedy można podjąć decyzję analizując argumenty obu lekarzy. Tym bardziej warto to zrobić że mówimy o istotnym wydatku w przypadku zastosowania dobrej korony z dobrego materiału. Biorąc pod uwagę niuanse zgryzowe odpowiedź na zadane pytanie w formie takiej jak konsultacja elektroniczna nie będzie miarodajne bez wizyty w gabinecie. Pozdrawiam, lek. dent. Renata Sznajder
Witam. Lepiej, jeśli korony są zakładane oddzielnie. I to nie tylko z obawy, że w razie czegoś trzeba wszystko zmieniać itd. Ale zastrzegam, nie widziałam uzębienia i trudno mi powiedzieć co kierowało lekarzem przy podjęciu decyzji o łączeniu koron. A może w tym przypadku ma rację? Bez badania nie mogę jednoznacznie się wypowiedzieć w tej kwestii. Pozdrawiam
Witam!
Blokowanie koron ( łączenie ) ma za zadanie wzmocnienie konstrukcji planowanego leczenia protetycznego. Połączona jest długość 2/3 korony od brzegu siecznego. Pozostała 1/3 to część niepołączona, aby nie uciskać brodawki międzyzębowej, ochronić przyzębie przed uciskiem oraz umożliwić zabiegi higieniczne np. szczoteczką do przestrzeni międzyzębowych bądź irygatorem ustnym. Higiena tych miejsc jest bardzo ważna i trudniejsza do zachowania, niż w koronach pojedynczych ( niezblokowanych ).
Decyzja o blokowaniu koron protetycznych musi mieć swoje uzasadnienie. Niestety nie mam możliwości zbadania Pani/Pana. Bardzo ważna jest obecność zębów bocznych. Jeżeli one istnieją i nie są obarczone wada zgryzu oraz nie ma innych przesłanek przemieszczania się zębów, konstruujemy korony pojedyncze. Z drugiej strony blokowanie dwóch koron może być zabiegiem nieskutecznym w pewnych, uzasadnionych przypadkach. I tu znów pojawia się problem, gdyż nie mam możliwości skonsultować Panią/Pana podmiotowo i przedmiotowo.
W razie wątpliwości proszę poprosić lekarza prowadzącego, autora koron o przybliżenie powodu podjęcia decyzji o zaplanowaniu koron zblokowanych. Ze względu na brak informacji nie mogę wypowiedzieć się co do zasadności podjęcia decyzji wykonania koron zblokowanych. Zazwyczaj blokuje się większe konstrukcje, np. korony na zębach filarowych z koronami zębów przyległych ( tzw. dodatkowych ), tak aby wzmocnić konstrukcję mostu oraz oparcia się na zębach filarowych pośrednich. Są różne warianty planowania leczenia protetycznego, często będące kombinacją uzupełnień protetycznych stałych i ruchomych. To bardzo rozległy temat i wiedza w postępowaniu protetycznym, chirurgicznym, kiedy do konstrukcji dołączamy implanty.
Pozdrawiam
dr Joanna Ziółkowska
Witam
Ryzyko powikłań istnieje w każdym przypadku, jak również istnieje opcja leczenia: przez koronę lub przez resekcję wierzchołka korzenia. Zęby też mogą się przemieszczać - zależy to od warunków zgryzowych. W każdym razie to pacjent wyraża zgodę. Logiczniej wygląda postawa pacjenta na pojedyncze korony, jednak brak danych klinicznych uniemożliwia dać odpowiedż na 100%.
Udanego leczenia
Witam, bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie nie widząc pacjenta, nie wiedząc z jaką sytuacją wyjściową mamy do czynienia, proszę porozmawiać jeszcze raz z lekarzem prowadzącym i przedyskutować plan leczenia, myślę ,że rozwieje wszelkie wątpliwości
Dzień dobry,

aby odpowiedzieć na zadane pytanie konieczne jest bezpośrednie zbadanie jamy ustnej, aby uzyskać informacje takie jak.: jakie zęby ogólnie posiada Pacjent i w jakim są stanie(np. jak dużą ilość własnej tkanki posiadają a ile wypełnienia, czy są ruchome), czy obecne są jakieś uzupełnienia protetyczne stałe lub ruchome, czy są obecne choroby przyzębia/wady zgryzu, jaki jest stan tkanek otaczających ząb (kości i dziąsła). Również analiza zdjęcia ortopantomograficznego jest niezbędna. Także pobranie wycisków na modele diagnostyczne i zamontowanie ich w specjalnym urządzeniu celem analizy.

W przypadku koron zblokowanych jest trudniej utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej i zwykle oczekiwany efekt estetyczny jest trudniej osiągnąć.

Jakkolwiek w niektórych sytuacjach ich wykonanie może być wskazane np. jeżeli chcemy w ten sposób zęby ustabilizować (a zatem również przeciwdziałać ich przemieszczaniu) i rozłożyć działające na nie siły bardziej równomiernie.

To czy takie rozwiązanie jest wskazane dla danego Pacjenta można stwierdzić jedynie po wykonaniu dokładnej diagnostyki

Pozdrawiam serdecznie,

Agnieszka Stempniewicz
Szanowny Pacjencie. W relacji pacjent-lekarz najważniejsze jest zaufanie. Jeśli zostało zaproponowane takie a nie inne rozwiązanie widocznie są ku temu wskazania. Osobiście w naszej praktyce staramy się wykonywać wszędzie gdzie to możliwie pojedyczne korony. Oczywiście ostateczna decyzja należy do lekarza jaki plan leczenia zrealizować- chory musi być świadomy za i przeciw danego wyjścia.

Pozdrawiamy z Katowic