kontrola po urazie nadgarstka

6 odpowiedzi
Witam serdecznie.Czy po 4tyg.gipsu złam.kosci łudeczkowej trzeba wykonać RTG,pytam bo lekarz powiedział że czekamy i ćwiczymy lekko nadgarstek przez 2 tygodnie a dopiero wtedy kontrolne RTG .Czy jest to właściwe postępowanie? Czy nie lepiej wykonać rezonans magnetyczny. Pozdrawiam.
Witam!
Badanie Rtg nie jest najczulszym badaniem dla złamania kości łódeczkowatej. Jeśli złamanie nie zostało potwierdzone w pierwszym prześwietleniu należy powtórzyć badanie po 14-21 dniach lub od razu wykonać badanie rezonansu magnetycznego.
W przypadku widocznego w Rtg złamania najlepiej ocenić postęp zrostu kostnego co 2-3 tygodnie.
W zależności od miejsca złamania unieruchomienie powinno wynosić od:
część dystalna 3 miesiące
środkowa część 4 miesiące
bliższa część 5 miesięcy
Ze względu na długi czas leczenia warto rozważyć leczenie operacyjne.
Decyzję o rozpoczęciu rehabilitacji podejmuje lekarz prowadzący.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz

Jestem weterynarzem nie pomogę
Złamanie kości łódeczkowatej może wymagać nawet 12 tyg. unieruchomienia. Po czterech tygodnia rzadko widzimy zrost kostny.
Dziękuję za pytanie.
Zazwyczaj wykonuje się kontrolę rtg podczas każdej zmiany unieruchomienia. Rezonans magnetyczny jest badaniem, które nie wnosi znaczących informacji z ocenie procesu gojenia świeżego złamania kości łódeczkowatej. Wykonuje się go czasem w przypadku podejrzenia pourazowej martwicy ww kości.
Z wyrazami szacunku
dr n. med. Paweł Zalita
Witam!
Rezonans w tej sytuacji to troche przerost formy nad trescia (choc jesli w gre wchodzi koniecznosc oceny ukrwienia odlamow kostnych to jak najbardziej jest cennym badaniem) jesli zlamanie jest bez przemieszczenia i okolicy kosci lodeczkowatej rokujacej dobrym zrostem ( rokowanie zalezy od charakteru i miejsca zlamania ze wzgledu na specyficzne ukrwienie tej kosci, czesto moze dochodzic do powiklan marwiczych, ale w tej sytuacji jesli byla decyzja o takim sposobie leczenia ufam, ze dr prowadzacy wie co robi)
Lekie ruchy nadgarsta nie powinny zaszkodzic, mimo to ciezko bez obrazu rtg dywagowac jakie postepowanie w tym konkretnym przypadku jest najwlasciwsze...
Szybkiego powrotu do zdrowia.
Pozdrawiam
Witam.
Jeżeli na zdjęciu Rtg wykonanym bezpośrednio po urazie nie stwierdzono przemieszczeń w zakresie złamania kości łódeczkowatej i unieruchomiono kończynę w opatrunku gipsowym lub ortezie należy wykonać kontrolne Rtg po 4 tygodniach. Pozwala to na wychwycenie wtórnych przemieszczeń mogących być wskazaniem do leczenia operacyjnego. Z uwagi na warunki anatomiczne (słabe ukrwienie dodatkowo zaburzone przez uraz) kość łódeczkowata zrasta się powoli i po złamaniach są duże skłonności do występowania stawów rzekomych. Unieruchomienie przez 4 tygodnie jest zdecydowanie za krótkie, minimum to 6 tygodni, w sporadycznych przypadkach przedłuża się unieruchomienie nawet do 12 tygodni od urazu. W monitorowaniu przebiegu leczenia (ocena zrostu kostnego lub wystąpienia stawu rzekomego) stosujemy tomografię komputerową. MRI wykonujemy dodatkowo przy podejrzeniu martwicy jałowej po urazie. Pozdrawiam. Michał Towstyga.