Witam
Robiłam kolposkopię . Tarcza części pochwowej pokryta wtórnym nabłonkiem ww płaskim. Żadnych zbielen po kwasie octowym. Strefa Tz3. W tamtym roku strefa tz2, Tz3. Cytologia co pół roku zawsze grupa 2. Kolposkopia jest robiona jako uzupełnienie. I teraz mam pytanie. Czy jeżeli wychodzi strefa Tz3 to czy u mnie to badanie ma sens? Czy jeszcze robić je kiedyś?. Mam 38 lat i nie miałam nigdy wymrazanej ani wypalanej nadżerki (bo podobno tak się dzieje po wypalaniu)
Witam,
Wynik mogę zinterpretować tylko w powiązaniu z badanie ginekologicznym i pełnym opisem badania cytologicznego i kolposkopowego
z poważaniem
Tomasz Łabiak

Sądząc po opisie, zarówno kolposkopia jak i cytologi są wykonywane częściej niż jest to zalecane. Prawdopodobnie istnieje dodatkowy czynnik ryzyka, o którym Pani nie wspomniała. Strefa Tz3 ogranicza wartość diagnostyczną kolposkopii, jednak granica transformacji może się przesunąć i wrócić do poziomu T2. Zachęcam do wykonywania cytologii raz w roku (chyba, że ginekolog z uwagi na inne czynniki ryzyka zaleci inaczej), a kolposkopii w przypadku nieprawidłowego wyniku cytologicznego lub zmian ogniskowych na szyjce macicy.

lek. Anna Nieć (Kij)
lek. Anna Nieć (Kij)
Ginekolog, Lekarz medycyny estetycznej
Kraków
Bez pełnego badania ginekologicznego, zebrania wywiadu oraz zobaczenia oryginalnego opisu badania kolposkopowego nie można jednoznacznie stwierdzić, czy coroczna kolposkopia u Pani jest potrzebna. Z podanego przez Panią opisu wynika, iż nie ma wskazań do wykonywania u Pani kolposkopii. Zalecam badanie cytologiczne raz w roku , a kolposkopię przy nieprawidłowym wyniku badania cytologicznego.

Wobec istnienia dowodów na wirusowe pochodnie raka szyjki macicy (HPV) istotne jest ustalenie czy ten wirus jest obecny i się namnaża, (każda kobieta ma z nim kontakt po rozpoczęciu współżycia - w większości ulega on eradykacji czyli usunięciu ale nie zawsze i to trzeba oceniać): test mRNA, CIN tec PLUS. Jeżeli jest, to stosuje się rozszerzoną diagnostykę i leczenie, albowiem to już jest rak mimo,że niewidoczny w cytologii i kolposkopii,całkowicie uleczalny ze względu na wczesną (komórkową) fazę rozwoju, potem szczepienie, jeśli nie ma to szczepienie przeciw HPV. Potem cytologia wg algorytmu. Kolposkopia jest badaniem wykonywanym gdy wcześniej uzyskano nieprawidłową cytologię aby z podejrzanych miejsc pobierać wycinki do bad. histopatologicznego. Nie ma takiej choroby jak: nadżerka szyjki macicy. Warto o tym wiedzieć bo termin ten swobodnie unosi się w opinii jak dym w powietrzu. TZ to strefa transformacji czyli przejścia jednego rodzaju nabłonka: gruczołowego tego z kanału szyjki w paraepidermoidalny czyli ten płaski. To stan normalny, a właśnie mylnie nazywany jest nadżerką (prawdziwe nadżerki mogą się zdarzać ale to zupełnie inna i rzadka sprawa). To, że raz napisano TZ 2, innym razem TZ 3 to zwykła subiektywność oceny. Nie ma sensu robić badań bez sensu.

Specjaliści w zakresie usługi: kolposkopia

Wojciech Kolawa

Wojciech Kolawa

Ginekolog, Onkolog

Kraków

umów wizytę
Wiktor Szatkowski

Wiktor Szatkowski

Ginekolog, Onkolog

Kraków

umów wizytę
Karolina Waleśkiewicz-Ogórek

Karolina Waleśkiewicz-Ogórek

Ginekolog, Lekarz medycyny estetycznej

Wrocław

umów wizytę
Maria Kowalczyk-Steglińska

Maria Kowalczyk-Steglińska

Ginekolog, Biegły sądowy

Łódź

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 3 pytań dotyczących choroby: kolposkopia

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.