Kolano- odczyt rezonansu

3 odpowiedzi
Witam mąż miał ostatnio rezonans kolana. Opis: Pełnej grubości pęknięcie chrząstki szklistej w centralnej części stoku przyśrodkowego rzepki. Poza tym okrywa chrzęstna w stawie gładko ograniczona. W bocznej części ciała Hoffy widoczny klinowatego kształtu obszar o zmienionej strukturze z cechami masywnego obrzęku ciała Hoffy. Zmiany biegną od okolicy górnej części ciała Hoffy do jego części tylno-dolnej. wymiary obszaru 39x29x32mm (RLxAPxCC). W obrębie obszaru widoczne pojedyńcze pasma włókniaste powodują niewielką retrakcję ciała tłuszczowego.
Ja z tego opisu nie wiem co jest dla męża czy jest to niebezpieczne mąż jak pochodzi skarży sie na ból kolana od razu zakłada opaske usztywniającą.
Chciałabym się chodź troszkę dowiedzieć na podstawie tego badania. Jak będzie wyglądało leczenie kolana? Jak długo rehabilitacja?
I co może skutkować jeżeli nie jest leczone kolano? I czy jest to poważne schorzenie?
Będę wdzięczna za odpowiedź. Z góry dziękuję
Paulina
Witam, wiele zależy jak zostanie dobrane leczenie. Zapraszam do gabinetu to postaram się pomóc. Efekty powinny być widoczne po pierwszym spotkaniu.
pozdrawiam serdecznie
Konrad Skrzat

Witam.
W badaniu MRI opisane są dwa schorzenia: chondromalacja rzepki i zapalenie ciała tłuszczowego Hoffy. Bez badania Pani męża nie można powiedzieć z którego z tych dwóch powodów odczuwa on dolegliwości bólowe. Jeżeli podczas badania okaże się, że dominują bóle spowodowane uszkodzeniem chrząstki to leczeniem z wyboru jest wiskosuplementacja, czyli dostawowe podanie preparatu kwasu hialuronowego. Jeżeli dominują bóle spowodowane stanem zapalnym ciała tłuszczowego Hoffy to leczenie powinno obejmować farmakoterapię doustną niesterydowym lekiem przeciwzapalnym, odciążanie (w ostrym okresie można stosować ortezę) i rehabilitację (przynajmniej dwutygodniową serię codziennych zabiegów). Przy braku efektu takiego leczenia należy rozważyć dostawowe podanie sterydów, ale dopiero po ultrasonograficznej ocenie stanu więzadła rzepki (objęcie go procesem chorobowym może skutkować uszkodzeniem mechanicznym i jest przeciwwskazaniem do sterydoterapii dostawowej, badanie MRI nie opisuje stanu więzadła rzepki). Ostatecznym rozwiązaniem jest usunięcie artroskopowe przerośniętego ciała tłuszczowego (artrotomia, czyli otwarcie stawu jest z racji na rozległość zabiegu mniej wskazana). Schorzenie nie leczone (opis MRI sugeruje, że dolegliwości trwają już jakiś czas) może doprowadzić do uszkodzenia więzadła rzepki, zatem należy uznać je za dość poważne. Pozdrawiam. Michał Towstyga.
Należy zbadać funkcje kolana - na ile przerost ciałka Hoffy wpływa na funkcję kolana. Jeśli jest przyczyną znacznej dysfunkcji - wskazane jest leczenie operacyjne. Ubytek w chrząstce można leczyć w różny sposób: 1. podać dostawowo preparaty hialanów, które zmniejszają tarcie w stawie i wypełniają drobne ubytki chrząstki, jednocześnie wzmacniając ją mechanicznie; 2. podać dostawowo biologiczny preparat osocza bogatopłytkowego przygotowywany z krwi żylnej pacjenta; 3. wykonać artroskopową mikrofrakturację ubytku, lub wreszcie przeszczep mozaikowy chrząstki. O ile iniekcje dostawowe nie wiążą się z ograniczenie aktywności fizycznej, to zabieg operacyjny w zależności od jego rozległości i charakteru - może wymagać ograniczenia aktywności ruchowej od 4 tyg. nawet do 6 miesięcy.