Kolano łąkotka rzepka

4 odpowiedzi
Witam, mam 43 lata i jak dla mnie duży problem z kolanem ponieważ nie mogę chodzić (kiedyś tylko po schodach obecnie już prawie w ogóle) czy powinnam, poddać się artroskopii i czy mogę uzyskać jakąś pomoc podpowiedź nie wiem czy mogę pytać o namiar na lekarza, który chciałby zająć się moim przypadkiem. Albo jakąkolwiek podpowiedź wskazówkę. Będę ogromnie wdzięczna.
Ból kolana bez urazu zaczął się we wrześniu i powoli i rozkręcił się
1.10.2016 rtg kolana- niewielka sklerotyzacja podchrzęstna kości piszczelowej poza tym rtg bez zmian.
19.10.2016 usg zachyłek aparat przedział więzadła prawidłowe łąkotki bez uszkodzeń dół podkolanowy bez patologi
6.12.2016 MR prawidłowy sygnał struktury kostnej bez objawów obrzęku szpiku.
Ognisko śr ok 10,5mmx7mm w centralnej części chrząstki rzepki. Prawidłowy sygnał pozostałych chrząstek stawowych.
Mierne zwiększenie intensywności sygnału centralnej części wiązek ACL - sugeruje cechy zwyrodnienia śluzakowatego. Poza tym prawidłowa ciągłość, przebieg i sygnał więzadeł krzyżowych.
Zwiększenie intensywności sygnału grzbietowej części ciała tłuszczowego Hoffy - sugeruje odczyn zapalny.
Prawidłowa ilość płynu w stawie udowo-piszczelowym i zachyłku nadrzepkowym, nie uwidoczniono ciał wolnych.
Zachowana ciągłość i prawidłowy sygnał ww. pobocznych, pasma bodrowo-piszczelowego, więzadła właściwego rzepki, troczków rzepki i ścięgna m. czworogłowego uda, ścięgna mięśnia podkolanowego, brzuśców uwidocznionych mięśni.
Obie łąkotki nieprzemieszczone. Poziome linijne zwiększenie intensywności sygnału rogu tylnego MM, bez przerwania powierzchni stawowej-sugeruje uszk. II st. Poza tym prawidłowy sygnał łąkotki przyśrodkowej. Łąkotka boczna o prawidłowym sygnale.
prawidłowa zawartość dołu podkolanowego.

4-tygodnie rehabilitacji - magnetoterapia, jonoforeza, FONOFOREZA, rowerek ćwiczenia z obciążnikami na podwieszkach i na ławeczce
i nic lepiej
17.03 usg
więzadła, przedziały prawidłowe
zachyłki niepowiększone
Paracentralnie na przyśrodkowej części powierzchni rzepki 9mm ognisko uszkodzenia chrząstki II/III st.
Szanowny Pacjencie,
Opisane dolegliwości oraz załączone opisy badań sugerują poważny problem stawu kolanowego. Sugeruje konsultację u specjalisty ortopedy.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak

WItam!
Objawy dominujące podczas chodzenia po schodach wskazują na staw rzepkowo- udowy. Ten staw znajduje się z przodu kolana. Uszkodzone chrząstki można regenerować za pomocą metody AMIC, czyli błony kolagenowej wszczepianej w ognisko uszkodzenia. Istnieją też metody leczenia nieoperacyjnego, które polegają na podaniu dostawowym leków przeciwzapalnych i zmniejszających tarcie. Są one wartościowym uzupełnieniem leczenia operacyjnego, a w niektórych przypadkach mogą je odwlec w czasie.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz
witam można rozważyć wiskosuplementację tj podawanie kwasu hialuronowego do kolana w razie braku poprawy wskazana będzie artroskopia
Witam
Artroskopia jest jak najbardziej do rozważenia, jednak po pierwsze należy dokładnie zbadać staw oraz przeanalizować obrazy badań, opisy wskazują na uszkodzenie powierzchni chrzęstnej rzepki, lecz same opisy często bywają dla ortopedy niewystarczające... Proponuję zebrać całą dokumentację i zapisać się na wizytę do ortopedy.
Pozdrawiam
Adam Kowalczyk