Kocie choroby

14 odpowiedzi
Witam, jakieś dwa tygodnie temu u mojej małej 2 i pół miesięcznej kotki zobaczyłam gęstą przezroczystą wydzieline wokół mordki, myślałam że coś po prostu wtedy zjadła, wylizała, troche wytarłam i znikło, wczoraj znowu to samo, nawet nie zauważyłam kiedy, mokra już prawie cała mordka a w koło pyszczka ta wydzielina i to sporo, (dodam,że nie kicha) dopiero dzisiaj tego wszystkiego się pozbyła, i w tej chwili jest ok, czy to coś poważnego może być ? Mam jeszcze pieska o którego też się boję, czy kocie choroby mogą się przenieźć na człowieka i czy są groźne jeżeli kobieta jest w ciąży ?
Witam
Wskazany jest kontakt z lekarzem wetweynarii. Trzeba zbadać kotka czy nie ma czasem "kociego kataru", jest ty zakaźna choroba. Chorują tylko kotowate, nie przenosi się na ludzi.
Pozdrawiam

Witam,
Czy kot nie ma tendencji do podgrzania jakiś roślin w domu? Nadmierne ślinienie może mieć związek z podrażnieniem śluzówki jamy ustnej. Najrozsądniej będzie udac sie z kotem do lekarza weterynarii. Zagrożeniem dla kobiety w ciąży może być toksoplazmoza, natomiast jeżeli dbamy o higienę i codziennie sprzątamy w kuwecie to kot nie stanowi żadnego zagrożenia.
Pozdrawiam
Adam Cyniak
Prosze udać się z kotkiem do lekarza weterynarii, który go prowadzi, to znaczy mam nadzieję, że taki jest, bo kotek powinien być już kilka razy odrobaczony i zaszczepiony przeciw chorobom zakaźnym. Ta ślina może byc objawem choroby, ale nie musi. Dla kobiet w ciąży groźna jest toksoplazmoza- można zrobić badanie kota. Pozdrawiam
Bez badania klinicznego i badan dodatkowych bardzo ciezko odpowiedziec na powyzsze pytania.
Dzień dobry. Podała Pani mało informacji, żeby określić przyczynę powstawania wydzieliny. Istotne jest skąd wypływa wydzielina? Ze skóry czy z wewnątrz jamy ustnej? Jaki ma kolor? Czy pojawia się przed czy po spożyciu pokarmu? Być może że jest to ślina wydzielana po zjedzeniu czegoś gorzkiego. Koty wyjątkowo nie lubią goryczy. Myślę, że jeśli problem się powtórzy należy zgłosić się z kotką do lekarza, który dokładnie obejrzy okolicę mordki. Kocie choroby myślę o chorobach zakaźnych, wirusowych nie przenoszą się na psa z wyjątkiem wścieklizny, która dotyczy wszystkich ssaków. Jeśli chodzi o choroby przenoszone przez kota niebezpiecznych dla kobiet w ciąźy, to pewnie ma Pani na myśli toxoplasmozę. Owszem istnieje ryzyko zakażenia jeśli kot jest wychodzący, w okresie siewstwa pierwotniaka z kałem. Zarazić od kota można się wówczas kiedy nie zachowuje podstawowych zasad higieny. Proponuje myć ręce po każdym kontakcie z kotem lub przedmiotami przez niego używanymi (miski, kuweta). Inną choroba która można się zarazić to toksocaroza, zasady zarażenie są takie same co przy toxoplazmozie, natomiast wystarczy wykonać badanie kału u kota , następnie go odrobaczyć.
Objawy wyglądają co najmniej niepokojąco, myślę że warto byłoby się pokazać w gabinecie celem oceny stanu dziąseł języka oraz podniebienia.
pies ma swoje choroby wirusowe a kot ma swoje choroby wirusowe nie zarażaja sie od siebie wzajemnie.dla kobiety w ciazy niebezpieczna jest toksoplazmoza, jest to choroba pasożytnicza. zwykle lekarz zleca badanie krwi kobiecie, mozna takie badanie krwi zrobic przed zajsciem w ciąze. u kota jedynym sensownym badaniem czy kot jest zarazony toksoplazmoza jest badanie na obecność przeciwciał.
jezeli chodzi o o obecnośc wydzieliny wokół pyska moze jest to ślina, trudno mi to określic co to moze być , może należałoby zajrzec do pyszczka
Dzień dobry, nadmierne ślinienie może być związane z tym, że zwierzę coś zjadło lub polizało np. coś gorzkiego, może być związane z nudnościami lub z wymianą zębów, stan zapalny okolicy pyszczka może przebiegać z wysiękiem.....jest wiele możliwości, więc warto aby kotkę obejrzał lekarz weterynarii. Specyficzne wirusowe choroby kocie występują tylko u kotów ale zarobaczenie czy bakteryjne infekcje mogą być zaraźliwe dla psa czy człowieka, dlatego warto zadbać o odrobaczanie i profilaktykę przeciwpchelną. Toksoplazmozą, którą tak często straszy się kobiety w ciąży łatwiej można się zarazić jedząc niedomyte warzywa czy surowe mięso niż od chorego na toksoplazmozę kota.
Niestety przy tak niespecyficznych objawach nie obędzie sie bez wizyty u lekarza.
Pozdrawiam
Należy ustalić, co to za wydzielina i czy nie wydobywa się z któregoś z naturalnych otworów ciała (nozdrza, jama ustna). Spektrum "kocich chorób" jest dosyć szerokie, dlatego nie da się odpowiedzieć na pytanie co kotu dolega, jakie jest rokowanie, i czy istnieje zagrożenie dla domowników tylko na podstawie informacji zawartych w zapytaniu. Niezbędne jest podstawowe badanie kliniczne.
Nudny będę,ale takiego przypadku korespondencyjny nie rozwikłamy...Trzeba że zwierzątkiem do lecznicy...
Witam, należy kotka skonsultować z lekarzem weterynarii, żeby sprawdzić czy w jamie ustnej nie ma czegoś niepokojącego. Może być np. stan zapalny dziąseł czy gardła, ale także może ten stan wynikać z nudności.
Niektóre z kocich chorób przenoszą się na ludzi i inne gatunki zwierząt,a mianowicie pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne.
Pozdrawiam lek.wet.Aleksandra Pisula
Witam jeżeli chodzi o pierwszą część Pani pytania to ciężko cokolwiek powiedzieć bez badania jamy ustnej Pani kota.Natomiast jeżeli chodzi o jego drugą część to należy koniecznie zadbać o profilaktykę pasożytniczą zwierząt ( pchły i pasożyty wew.) oraz oczywiście o higienę przy sprzątaniu kociej kuwety a zwierzęta w domu nie stanowią zagrożenia dla kobiety ciężarnej.
Intensywne ślinienie u kota może być spowodowane nadżerkami w jamie ustnej. Proszę zgłosić się z kotką do lekarza weterynarii.