Kobieta w ciazy a zwierzak domowy

7 odpowiedzi
Mam pytanie czy kobieta w ciazy moze miec kontakt ze zwierzakiem domowym (chodzi tu o królika miniaturke). Gdyz chcialbym zrobic prezent niespodzianke swojej kobiecie i zastanawiam sie czy to nie bedzie problem majac go w domu. Chodzi tu o roznego rodzaju choroby.
Witam, posiadanie zwierzęcia przez kobietę w ciąży absolutnie nie jest przeciw wskazane. Nie mniej jednak należy się do tego dobrze przygotować. Zwierzątko musi być zdrowe, oraz zabezpieczone p/ko pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym. Króliczki podobnie jak psy i koty należy systematycznie odrobaczać i szczepić. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny w zabawie z pupilem obcowanie z zwierzakiem przez przyszłą Mamą ma same zalety :)
Pozdrawiam
lek.wet. Monika Karwowska
Gabinet WETKA
Szamotuły

jeżeli chodzi o królika zadna z chorób dotyczaca tych zwierzat nie jest zagrozeniem dla człowieka. pytanie tylko czy pani znajoma nie ma alergii na naskórek i sierśc królika
Kobieta w ciąży może mieć kontakt ze zwierzętami pod warunkiem, że tak jak każdy inny człowiek nie jest uczulona na ich sierść i jeśli będą zachowywane zasady dobrej higieny i odpowiednia profilaktyka m.in. przeciwpasożytnicza u zwierzaka.
Jeśli królika kupimy od dobrego hodowcy lub ze sklepu zoologicznego, to na pewno będzie on zdrowy. Ale myślę, że zaraz po zakupie warto odwiedzić lecznicę weterynaryjną, aby królika oglądnął lekarz i podał mu jakiś preparat odrobaczający.
Pozdrawiam,
A. W.
Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny (np.mycie rąk) po kontakcie z króliczkiem, nie powinno zdarzyć się nic niepokojącego.
Należy zgłosić się w gabinecie aby zbadać krolika i go odrobaczyć.
Leszek Zieliński
Jeśli Pana partnerka nie jest uczulona na siano lub króliki to nie ma przeciwwskazań do posiadania takiego zwierzątka domowego. Nie ma chorób, które mogłyby się przenosić z królika na człowieka. Warto wykonać jednak badanie kału w kierunku pasożytów oraz E. cuniculi (pasożyt, który może powodować objawy neurologiczne u królików, nie przenosi się na ludzi, jednak widok królika z atakiem może być stresujący). Profilaktycznie należy również pamiętać o szczepieniu królika. Choroby zakaźne królików nie przenoszą się na ludzi, ale mogą być dla królika śmiertelna. Szczepienie należy wykonać między marcem, a kwietniem. Należy pamiętać również o odpowiedniej diecie dla królika. Stały dostęp do siana i wody musi być zapewniony. Królik powinien też mieć możliwość wybiegania się, a nie tylko siedzenia w klatce. Króliki to bardzo miłe zwierzątka i podobnie jak psa, można ich nauczyć różnych sztuczek, a w niektórych przypadkach także załatwiania się do kuwety. Musi też Pan pamiętać o zabezpieczeniu kabli w domu, bo niektóre króliki mają tendencję do gryzienia kabli, co czasem się kończy śmiertelnie.
Mam nadzieję, że wyjaśniłam wszelkie wątpliwości.