Kobieta lat 51, ostatnia miesiączka 12 m-cy wcześniej, nigdy nie stosowałam antykoncepcji hormonalne

5 odpowiedzi
Kobieta lat 51, ostatnia miesiączka 12 m-cy wcześniej, nigdy nie stosowałam antykoncepcji hormonalnej, proszę o interpretację wyników: FSH 31.03 U/l, faza folikularna: 3,5 - 12,5, faza owulacyjna: 4,7 - 21,5, faza lutealna: 1,7 - 7,7, postmenopauza: 25,8 - 135; estradiol 97,14 pg/ml, faza folikularna: 12,5 - 166, faza owulacyjna: 85,5 - 498, faza lutealna: 43,8 - 211, postmenopauza: 5,0 - 54,7; powinnam, czy nie muszę już stosować antykoncepcji?
Jest Pani bardzo blisko menopauzy, a szansę na zajście w ciąże oceniam na prawie zerową. Pozdr.

Będzie trudno ze względu na wysoki estradiol. Może na początek Luteina 10 dni w miesiącu. Decyzja o tbl hormonalnych po wizycie u lekarza ginek i wykluczeniu ryzyka zakrzepowego
Badania i sytuacja kliniczna świadczą o niepłodności, nieco wyższy niż spodziewany poziom estradiolu związany jest ze wzrostem FSH i wczesną postmenopauzą. U Pani zalecać się powinno hormonalną terapię menopauzy z wstawką celem ochrony macicy przed przerostem endometrium.
Oczywiście to tylko część zagadnień do wyjaśnienia.
Poziom FSH = 31 oznacza brak możliwości zajścia w ciążę, nie musi Pani już stosować antykoncepcji
Nie musi Pani. pzdr artur mazur kalisz
ps. pytanie czy jeżeli będzie ją Pani stosowała bedzie sie Pani czuła bezpieczniej emocjonalnie.