Kilkukrotne skręcenia stawów skokowych

4 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam problem ze stawami skokowymi. W październiku poprzedniego roku doznałam urazu lewego stawu skokowego. Według zaleceń lekarza, który stwierdził lekkie skręcenie, zostałam w domu przez ok. 5 dni, robiłam okłady z altacetu, usztywniłam staw bandażem elastycznym oraz przyjmowałam lek przeciwzapalny. Sytuacja powtórzyła się na początku listopada lecz wtedy nie udałam się do lekarza, ale usztywniłam staw i robiłam okłady z altacetu. W styczniu tego roku doznałam urazu lewego stawu skokowego. Również w tym przypadku nie udałam się do lekarza, lecz zostałam w domu i postępowałam z nogą jak w poprzednich przypadkach. Podczas wszystkich 3 skręceń kostki były opuchnięte, za trzecim razem pojawiło się dodatkowo jakby niewielkie zasinienie. W marcu byłam na wizycie u ortopedy, dostałam skierowanie na usg ortopedyczne które wykazało następujące nieprawidłowości: " [lewy staw] Więzadło strzałkowo-skokowe przednie - nie uwidoczniono prawidłowo napinającego się więzadła - zastarzałe, całkowite uszkodzenia. [prawy staw] Więzadło strzałkowo- skokowe przednie - nie uwidoczniono prawidłowo napinającego się więzadła - zastarzałe, całkowite uszkodzenia. Więzadło strzałkowo-piętowe - napinające się przy badaniu ze znacznym opóźnieniem, niewydolne". Lekarz przy wykonywaniu badania stwierdził, że tych więzadeł już praktycznie nie ma. Lekarz ortopeda po zapoznaniu się z wynikiem badania wydał mi skierowanie na rehabilitację (masaż wirowy i terapuls). Mimo dopisku "pilne" zostałam zapisana na połowę lipca (masaż wodny jest wykonywany w moim mieście w jednym miejscu, nie miałam nawet możliwości wykonać tej rehabilitacji prywatnie). Od czasu pierwszego skręcenia stawy skokowe podczas chodzenia często "wywijały się" podczas chodzenia, również po dłuższych spacerach i w niektórych pozycjach (np. wykonując ćwiczenia na aerobiku, ale również leżąc) odczuwałam ból, lecz nieuciążliwy. Mniej więcej od początku marca kostki bolały mniej, ale mimo to udałam się na wspomnianą wczesniej wizytę u ortopedy, ponieważ w razie gdyby ból powrócił nie chciałam czekać kolejnych kilku miesięcy na wizytę. Również przy zapisie na odległy termin na rehabilitację nie zmartwiłam się ze względu na to, że urazy stawów nie przeszkadzały mi w normalnym funkcjonowaniu. Jednak kilka dni temu po niedługich spacerach pojawił się ból obu kostek, większy przy prawej. Nie doszło do żadnego urazu ani nawet lekkiego wywinięcia się stopy. Nie są opuchnięte ani nie występuje krwiak. Czy powinnam się martwić tym bólem? Czy są jakieś doraźne sposoby które mogłabym zastosować? Czy są może jakieś ćwiczenia na wzmocnienie tych stawów czy jednak może lepiej oszczędzać je lub nawet lekko usztywnić? I czy jest duże prawdopodobieństwo, że rehabilitacja pomoże w moim przypadku? Czy istnieje zagrożenie, że będę musiała przejść operację? Czytałam o operacjach przy zerwanych więzadłach, nie wiem natomiast czy "całkowicie zniszczone" a "zerwane" oznaczają to samo. Jest jeszcze druga sprawa, zamierzam podjąć pracę, rozpatruję dwie propozycje. Czy w stanie moich stawów mogę podjąć pracę stojąca czy jednak lepiej siedzącą? Z góry bardzo dziękuję za przeczytanie mojej długiej wiadomości i za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Masaż wirowy i terapuls nie zastąpią prawdziwej rehabilitacji, która polega na ćwiczeniach pod kontrolą fizjoterapeuty.
Podstawowy zestaw ćwiczeń można znaleźć tu:
aofas.org/footcaremd/how-to/foot-injury/Pages/How-to-Ankle-Sprain-Strengthening-Exercises
Jeśli skręcenia nawracają, to pomocne może być też stosowanie stabilizatorów stawu skokowego. W przypadku niestabilności niereagującej na leczenie zachowawcze należy rozważyć leczenie operacyjne i naprawę więzadła. Rodzaj operacji ustala się na podstawie wywiadu, badania i obrazu rezonansu. Ja mam dostęp tylko do wywiadu.

Szanowna Pani,
Z opisu Pani stanu wynika, że stawu skokowe są niestabilne. Należałoby Panią dokładnie zbadać i określić, które z więzadeł nie działają prawidłowo i czy nie ma innych odchyleń w budowie tyłostopia i stawu skokowego. Należałoby też pomysleć o fachowej rehabilitacji, gdyż fizykoterapia nie wpływa istotnie na odbudowę czucia głębokiego (tzw. propriocepcji). Gdyby niestabilność utrzymywała się po rehabilitacji rozwiązaniem może być zabieg operacyjny.
Pozdrawiam,
P.Kołodziejski
Szanowna Pani!
Opisana przez Panią sytuacja to niestabilność stawów skokowych związana z uszkodzeniem więzadeł opisanych w USG. Klinicznie manifestuje się ona "wywijaniem stawów", jak Pani to nazywa. Często zdarzające się skręcenia, bóle i obrzęki stawu skokowego związane z uszkodzeniem więzadeł są n wskazaniem do leczenia operacyjnego. Polega ono na rekonstrukcji uszkodzonych struktur. Metody leczenia zachowawczego (ortezy, rehabilitacja, fizykoterapia) nie doprowadzą do całkowitego wyleczenia, mogą jedynie poprawić nieco sytuację. Częstotliwość skręceń mogą zmniejszyć ćwiczenia propriocepcji. Może nauczyć się ich w dobrych ośrodkach rehabilitacyjnych.
Całkowicie zniszczone/ całkowicie zerwane więzadłą oznaczają to samo- uszkodzenie więzadła z jego niewydolnością. W Pani sytuacji najlepiej podjąć pracę siedzącą. Zaleca się sporty takie jak jazda na rowerze i basen, które nie narażają stawów skokowych na powtórne skręcenia.
Łącze wyrazy szacunku
Paweł Sokołowicz
Konieczne trzeba Panią zbadać i ocenić stabilność stawu skokowego. Rehabilitacja (ćwiczenia z rehabilitantem) mogą pomóc i na pewno trzeba ćwiczyć. Aczkolwiek trzeba się liczyć z koniecznością operacyjnej rekonstrukcji więzadeł. Proszę zrobić Rtg stawu skokowego ap, bok i widełki.