Kilka lat temu ukruszyło mi się delikatnie szkliwo przy prawej jedynce. To ukruszenie ma może z 2mm.

6 odpowiedzi
Kilka lat temu ukruszyło mi się delikatnie szkliwo przy prawej jedynce. To ukruszenie ma może z 2mm. Od wczoraj odczuwam ból podczas gryzienia, który nie występuje podczas picia. Myje zeby sensodyne od wczoraj. Jak mało inwazyjne można naprawić ten ząb? Jestem z Wielkopolski, może jest stomatolog, który by się tego podjął?
Proszę o porady
Pozdrawiam
Napewno można uzupełnić brak szkliwa materiałem do wypełnień np.Gradią.Niestety pracuję w Gdańsku,więc nie mogę polecić żadnego gabinetu.

Dzień dobry jeżeli jest to tylko wykruszania , nie powinno stanowić problemu jego odbudowanie nieinwazyjne. Jeżeli natomiast pod wyruszeniem powstała w międzyczasie próchnica może być konieczne opracowanie zęba przed założeniem wypełnienia. Diagnostyka jest niezbędna gdy pojawia się ból na nagryzanie. Pozdrawiam serdecznie.
Jak najbardziej odbudowa kompozytem ukruszonej częsci bedzie najlepsza ale warto jeszcze skontrolować czy nie ma jakis zaburzeń zwarcia, starć patologicznych, które mogą powodowac pogłębianie sie problemu. Trzeba zbadać czy przyczyną nie jest tzw bruksizm.
Najprawdopodobniej wystarczy wypełnienie kompozytowe.
W takiej sytuacji ząb można odbudować estetycznym materiałem światłoutwardzalnym. Jeżeli w ciągu tych kilku lat nie doszło w miejscu ubytku do rozwoju próchnicy, odbudowa może zostać wykonana w sposób bezinwazyjny. Ważne jest też ustalenie przyczyny złamania, wykonanie zdjęcia RTG zęba oraz zbadanie zgryzu.
Należy przeprowadzić analizę zgryzu. Jeśli nie ma węzłów urazowych powodujących odłamania można odbudować kompozytem.