Kilka dni temu byłam na wizycie u dermatologa. Na moje problemy ze skórą przepisał mi Izotek, jednak

4 odpowiedzi
Kilka dni temu byłam na wizycie u dermatologa. Na moje problemy ze skórą przepisał mi Izotek, jednak przed rozpoczęciem leczenia trzeba zacząć stosować antykoncepcję. Nie współżyję i w najbliższym czasie nie zamierzam. Czy w związku z tym muszę już teraz zacząć brać antykoncepcję? Czy też, jeżeli zajdzie taka potrzeba, można ją zacząć już w trakcie leczenia Izotekiem?
Dzień dobry,
w trakcie brania Izotek i miesiąc po zakończeniu nie można być w ciąży, z uwagi na działanie teratogenne leku. Jeżeli nie ma ryzyka zajścia w ciążę, czyli w przypadku braku współżycia, nie ma konieczności zażywania antykoncepcji hormonalnej. Antykoncepcję hormonalną można zacząć zażywać w trakcie kuracji Izotek.
Pozdrawiam serdecznie
OJ

W świetle wymogów Pacjentka podpisując oświadczenie bierze na siebie cały ciężar odpowiedzialność w razie zajścia w ciążę podczas kuracji izotretynoiną. Proszę pamiętać, iż poza świadomym macierzyństwem także dochodzi do czynów zabronionych- warto o tym pamiętać. W mojej praktyce spotykam się z podobnymi sytuacjami, ale wtedy zawsze jasno i dokładnie tłumaczę ZAKAZ zajścia w ciążę w trakcie oraz 2 miesiące po zakończonym leczeniu.
Witam,
Skoro Pani nie wspołzyje obecnie i w najblizszym czasie nie zamierza to można wstrzymac sie z antykoncepcja jednak jesli zajdzie taka potrzeba to dobrze by było wlaczyc antykoncepcje na conajmniej 1miesiac przed planowanym wspolzyciem. Ponadto zalecalabym stosowanie dodatkowego zabezpieczenia np. prezerwatywa .
pozdrawiam
Dzień dobry. W kilku krajach europejskich Austria ,Niemcy itd. bez stosowania antykoncepcji ( tabletki , plastry lub wkładki domaciczne ) nie wolno wypisywać pacjentkom tego leku. W Polsce nie jesteśmy az tak rygorystyczni . Wystarczy ,że Pacjentka wykona przed kuracją test ciążowy ( najlepiej z krwi- badanie beta-hcg ) oraz podpisze oświadczenie ,które jest dołączone do każdej książeczki o izoteku. W oświadczeniu zapewnia Pani, że przeczytała Pani książeczkę informacyjną o izoteku i wie Pani ,że nie wolno Pani zajść w ciążę w czasie trwania kuracji ,ani w 2-3 miesiące od ostatniej tabletki tego leku.Po spełnieniu tych dwóch wymogów może Pani rozpocząc terapię izotekiem ,a lekarz od strony prawnej ma wszystkie dokumenty i badania jakie są potrzebne. Czasem bywa ,że komuś nie chce się tego tłumaczyć i robi wersję ,,niemiecką ". Z poważaniem dr Piotr Mazur.