Kiedy rezonans kiedy tomograf

4 odpowiedzi
Witam zgada sie pan z tym ?Tomografię Komputerową stosuje się w :

- Badaniach ośrodkowego układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego) i innych struktur położonych wewnątrzczaszkowo (np. opon mózgowych).
- Ocenie kości kręgosłupa i ich stosunku do rdzenia kręgowego (przemieszczeni odłamków kostnych i ich ucisk na inne struktury, np. na rdzeń kręgowy), ocenie krążków międzykręgowych (dyskopatie)- głównie w zakresie części krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa.

Metodę Rezonansu Magnetycznego stosuje się głównie w:

- Ocenie struktur wewnątrzczaszkowych (m.in. przysadka, most, rdzeń przedłużony, oczodół).
- Ocenie układu nerwowego (w chorobach demielinizacyjnych -np. stwardnieniu rozsianym, chorobach otępiennych -np. chorobie Alzheimera; w zaburzeniach neurologicznych z niewyjaśnionych przyczyn).
- Podejrzeniu guzów mózgu i rdzenia kręgowego.
- Diagnostyce wczesnych przerzutów nowotworowych, jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych
- Przepuklinach jądrowych (dyskopatie), szczególnie w obrębie kręgosłupa szyjnego i piersiowego.
- Diagnostyce tkanek miękkich (nowotwory, urazy). Dziękuję za odpowiedż.
I tak i nie. Każdy przypadek jest inny i należy go rozważać pod wieloma względami - badanie TK niesie ze sobą szkodliwe promieniowanie. Badanie MR jest przeciwskazane w kilku przypadkach, ciezko dostepne i drozsze. Zazwyczaj MR jest dokladniejsze - ale nie zawsze jest potrzebne do postawienia rozpoznania/podjecia decyzji klinicznej.

zgadzam sie
Witam. Pytanie jak z testu na specjalizację :) . Generalnie tak. Można te metody wykorzystać w tym celu Pozdrawiam.
Witam serdecznie,
Zgadzam się z Pana opisem zastosowania klinicznego obu badań. Oczywiście są jeszcze inne wskazania do ich wykonania, choćby w przypadku badania TK stosuję się w diagnostyce klatki piersiowej i śródpiersia (np. nowotwory płuc, nacieki nowotworowe na inne struktury, stany zapalne, urazy różnego rodzaju), zaś w badaniu MRI w diagnostyce stawów, i to zarówno tych dużych, jak stawy biodrowe, kolanowe, jak i małych stawów rąk i stóp (obecność płynu w jamie stawowej, ocena więzadeł, ścięgien, łąkotek w stawach kolanowych; zmiany martwicze, zwyrodnieniowe, przeciążeniowe).
O konieczności i rodzaju badania obrazowego decyduję lekarz prowadzący. Dlatego powinien Pan/Pani zastosować się do zaleceń swojego lekarza. Jeśli ma Pan wątpliwości to sugeruje skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub radiologiem i porozmawiania na ten temat.
Pozdrawiam.