Kaszel u 3,5 letniego dziecka - jak wyleczyć?

5 odpowiedzi
Mam syna w wieku 3,5 lat. Od około 1,5 miesiąca mocno kaszle. W nocy, najczesciej do 1 godziny po zasnieciu, ma najgorszy atak kaszlu, ze az nie moze zlapac powietrza. Przez caly dzien / noc co około 1 godz. kaszle. Taki przerazliwy kaszel. Raczej suchy.
Bylem z dzieckiem kilkakrotnie u lekarza rodzinnego i zawsze to samo: klatka, oskrzela czyste; gardlo ladne; na uszach nic nie ma. Wniosek: kaszle bo taki okres....bo obecnie wiekszosc dzieci kaszle w przedszkolu.
Bylem z dzieckiem dwukrotnie u alergologa i ten lekarz stwierdził na wejsciu, ze przyczyna kaszlu jest REFLUKS /dziecko w pierwszych miesiacach ulewalo/. Przepisal syrop gastrotuss baby - niby kaszel jest troche inny ale dalej jest.
Dodatkowo zlecil zrobienie profilu pokarmowo-oddechowego i wyszlo, ze dziecko jest uczulone na roztocza kurzu (pokoj dziecka przeszedl reorganizacje: posciel hipoalergiczna, brak dywanu, brak pluszakow, etc). I zapobiegawczo kazal brac: AERIUS + PULMICORT + ASMENOL. To nic nie pomaga.
Co jest przyczyna tego strasznego kaszlu? Jakie badania Panstwo zalecaja wykonac?Dotyczace refluksu / otolaryngologiczne?
Wywiad jest dość charakterystyczny, a czy leki działają sama Pani oceni.. Jest wiec coś co albo umknęło i dziecko trzeba powtórnie zbadać, albo popełnia Pani jakiś błąd stosując leki. Łatwo krytykować nic nie robiąc samemu (piszę tu o sobie..) - może warto poprosić dotychczasowego lekarza o szczerą rozmowę i wspólnie Państwo znajdziecie "brakujący element" (może to pasożyty nasilają dolegliwości?) pozdrawiam

Przewlekły kaszel jest zawsze niepokojący. Tu mamy już wstępną diagnozę i rozpoczęte leczenie objawów alergii wziewnej (roztocza) oraz refluks jako dodatkową przyczynę. To co jeszcze przychodzi mi do głowy, jako potencjalne przyczyny to choroby pasożytnicze. Też jednym z objawów, niektórych pasożytów układu pokarmowego może być kaszel. Sprawdziłbym również szczepienia. Szczepienie na krztusiec (zwykle kombinowane szczepionki z tężcem i błonicą oznaczone jako DTP) lub Di-Te-Per), powinno być ukończone do 12go miesiąca życia (3 dawki). Są jednak w Polsce dzieci, które nie były szczepione w ogóle, albo zaszczepione szczepionką tylko na tężec i błonicę (DiTe). Odporność na zakażenie bakteriami krztuśca może w ogóle się nie wytworzyć lub z czasem osłabnąć. Z uwagi na rosnącą liczbę zachorowań na krztusiec i będący jego głównym objawem - suchy, męczący kaszel, również to proponowałbym zbadać.
Przewlekły kaszel czasami stanowi wyzwanie dla lekarza. Jest wiele nowoczesnych sposobów ustalenia przyczyny kaszlu, ale dobrze zebrany wywiad najczęściej jest w stanie zawęzić przyczyny. Refluks żołądkowo-przełykowy to modne rozpoznanie, ale z doświadczenia wiem, że najczęściej nietrafione. Wywiad, badanie przedmiotowe i czasami dodatkowe badania najczęściej szybko rozwiązują problem. Wprowadzone leki i brak efektu już podpowiada co jest możliwą ślepą drogą.
Rtg klatki piersiowej i konsultacja gastrologa- Badanie Ph przełyku .
Allergia krtań suche powietrze