Kaszel Psychogenny Ratunku

22 odpowiedzi
Dzień Dobry
Mam następujący problem od 10 lat kaszle przez ten czas szukałem przyczyny tej dolegliwości robiąc szereg możliwych badań , które nie wykazały przyczyny kaszlu. Zasugerowano mi natomiast że może to być kaszel psychogenny ponieważ nie występuje on u mnie jedynie podczas snu. Po tej informacji zgłosiłem się do Lekarza Psychiatry który dał mi jakieś tabletki lecz one też nic nie pomogły. Bardzo proszę o pomoc i odpowiedz jak mogę to ewentualnie leczyć
Witam serdecznie,

Dziękuję za przesłanie maila.

Czy pamięta Pan moment, w którym po raz pierwszy pojawił się ten kaszel? Jakie były okoliczności? Czy coś się wydarzyło, z kimś się Pan pokłócił, ktoś odszedł, zmienił Pan pracę, co działo się w Pana życiu?
Czy jest to kaszel stały, czy zmienia się jego intensywność w zależności od pory dnia, roku, od tego gdzie Pan się znajduje, z kim Pan rozmawia? Jak często występuje?
Jest mi bardzo trudno napisać Panu jak to konkretnie leczyć, ponieważ potrzebowałabym więcej informacji.
Rozumiem, że szereg wykonanych przez Pana badań obejmował również testy alergiczne?
Sugeruję wizytę w gabinecie psychoterapeutycznym lub psychologicznym, gdzie wraz ze specjalistą wspólnie poszuka Pan odpowiedzi dot. przyczyny kaszlu. Czasami samo uświadomienie przyczyny jest równoznaczne ze zniknięciem objawu.

Wszystkiego dobrego,
Luiza Anna Szulim

To może być choroba psychosomatyczna. Zgłosić się do psychologa lub dobrego psychoterapeutę.
Proponuję wizytę u psychoterapeuty, może wspólnie znajdziecie przyczynę uporczywego kaszlu. Pozdrawiam
Witam, proszę się zgłosić na konsultację do psychologa-psychoterapeuty w celu odnalezienia i zweryfikowania źródeł oraz funkcji tego odruchu (jakiego problemu może być objawem/przejawem?), jak i wypracowania metod, narzędzi i strategii leczenia. W Szczecinie proponowałabym Zachodniopomorski Instytut Psychoterapii (m.in. dr Kamińskiego), który pracuje psychodynamicznie. Pozdrawiam
Na pewno nie jest możliwa pomoc korespondencyjna. Warto poszukać dobrego psychoterapeuty pracującego w nurcie analitycznym lub humanistycznym i udać się osobiście na konsultację. Tylko w bezpośrednim kontakcie będzie można znaleźć przyczynę Pana dolegliwości i poszukać rozwiązań.
Obawiam się, ze nie ma innego sposobu jak odkrycie co stoi za tym objawem, jakiego rodzaju uczucia się tam skrywają. Odpowiedź na to pytanie można uzyskać w trakcie psychoterapii. Pozdrawiam
Witam.
Objawu trwającego 10 lat nie usunie jedna tabletka. Warto na chwilę zapomnieć o kaszlu i zastanowić się czy inne dziedziny życia takie jak relacje, praca czy życie osobiste są satysfakcjonujące? Czy stres i dyskomfort jest obecny w nadmiarze w życiu codziennym.
Tutaj wracamy do kaszlu. Czy zawsze ma takie samo nasilenie, czy są sytuacje kiedy nasila się? Czy da się zauważyć jakiś wzór? Gdyby wyobrazić sobie, że kaszel coś wyraża to jakie by za sobą niósł emocje?
Te i wiele innych pytań padłoby podczas konsultacji z psychoterapeutą do której Pana namawiam. Należałoby wykonać testy psychologiczne. Warto poszukać specjalisty i rozwiać wątpliwości czy rzeczywiście jest to kaszel psychogenny.
Pozdrawiam.
Twoja dolegliwość trwa już bardzo długo. Jeżeli wykluczyłeś podłoże fizjologiczne Twojego kaszlu, może to oznaczać, że przyczyna ma swoje źródło w psychice. Polecam Ci spotkanie z psychoterapeutą aby dowiedzieć się co może być jego( kaszlu) powodem, jaką on pełni funkcję w Twoim życiu. Ważnie jest abyś poobserwował -kiedy masz napad kaszlu - co go poprzedza, w jakich sytuacjach występuje, jakie temu towarzyszą emocje/ uczucia, czy kaszel przynosi ulgę czy rozdrażnienie. Z takimi obserwacjami warto udać się do specjalisty by razem przyjrzeć się przyczynie i funkcji Twojej dolegliwości.
Życzę powodzenia
M.C.
Dzień dobry,
przyczyną kaszlu rzeczywiście mogą być czynniki psychologiczne/emocjonalne i wtedy psychoterapia może być metodą leczenia. Jednak żeby to stwierdzić, potrzebna byłaby diagnoza, która wymaga 2-3 konsultacji z psychoterapeutą. Zachęcam do umówienia się na konsultację w Pana miejscu zamieszkania.
Z pozdrowieniami
MC
Witam Pana,
Człowiek m.in. przez szybkie tempo życia, liczne obowiązki wobec innych, odkłada na dalszy plan swoje potrzeby. Jeśli dba o zdrowie, to w zakresie ciała,na potrzeby emocjonalne czy psychiczne często brakuje juz czasu. Z czasem te potrzeby urastają do rangi psychicznego cierpienia, a nie dopuszczone do głosu potrafią długotrwale dopominac się o swoje. Niedostrzegane w koncu w postaci dolegliwości psychicznych przechodzą w dolegliwości somatyczne- somatyzacje jak np objaw kaszlu u Pana. Tu zaczyna się droga szukania pomocy- medyczny objaw medyczne leczenie. Tymczasem podłoże jest psychiczne, zatem i leczenie powinno byc prowadzone przez psychoterapeutę. Leczenie farmakologiczne w przypadku dolegliwości psychicznych to połowa sukcesu. Kuracja lekami i tak powinna trwac minimum 3 tygodnie od pierwszej dawki regularnego stosowania, by dać rezultat. Prosze dac sobie ten czas, a wmiędzyczasie zastanowić się czy problemami z którymi Pan się boryka od 10 lat nie pójśc także na terapię. To z pomocą psychoterapeuty uzyska |Pan wgląd w przyczyny swoich problemów i dojdzie do możliwych rozwiązań. Wskazana jest psychoterapia dlugoterminowa, a czas poświęcony sobie stanie się swoistym samoleczeniem na długie lata, gdyż wiaże się ze zmianami pewnych nawykowych zachowań czy przekonań. Szczerze namawiam na konsultacje w celu poznania psychoterapeuty, jego sposobu pracy i wytrwania w tej relacji. Życze dużo siły i motywacji w walce o siebie.
Dzień dobry. Kaszel o którym Pan pisze prawdopodobnie jest objawem psychosomatycznym i warto byłoby się udać do psychoterapeuty, aby ustalić co stoi za tym objawem i przepracować dany problem. Pozdrawiam,
Witam serdecznie, prawdopodobne jest, że kaszel jest na tle nerwowym, jeśli badania nic nie wskazały. Pomocna może być w tym przypadku psychoterapia, która może pomóc wskazać przyczynę tego kaszlu. Serdecznie pozdrawiam i życzę jak najszybszego ustąpienia objawu.
Dzień dobry,
Jeżeli opisana przez Pana dolegliwość ma faktycznie podłoże psychosomatyczne, wówczas może Panu pomóc psychoterapia. Najlepiej będzie jeśli zgłosi się Pan do certyfikowanego psychoterapeuty na konsultację, w trakcie której specjalista pomoże ustalić, czy taka forma pracy może Panu pomóc. Życzę powodzenia!
Dzień dobry. Zachęcam Pana do umówienia wizyty u psychoterapeuty. Z Pana opisu wynika, że kaszel jest objawem psychosomatycznym i występuje zamiast, na przykład: jakiejś emocji, potrzeby, pragnienia. Może też być związany z niewyrażaną złością, lękiem. Tego nie wiem, ponieważ mam za mało informacji dotyczących Pana życia. Podczas wizyty specjalista będzie mógł przeprowadzić z Panem wywiad, dopytać o różne sfery życia i funkcjonowania, pojawienie się pierwszych objawów związanych z kaszlem, przeżyć z przeszłości i dzieciństwa. Na tej podstawie, w toku terapii będzie możliwe dotarcie do nieświadomej przyczyny pojawienia się kaszlu. Odkrycie tego, co jest skrywane w Pana nieświadomości może pomóc pozbyć się uciążliwego objawu.
Z całą pewnością kaszel psychogenny należy leczyć, ponieważ nie leczony może doprowadzić do różnych zmian chorobowych. Formą leczenia kaszlu psychogennego jest oczywiście psychoterapia. Polecam Panu psychoterapeutę pracującego w nurcie psychodynamicznym. Życzę powodzenia, pozdrawiam,
Agnieszka Walczak - Maciocha.
Witam, naturalnie aby postawić diagnozę musiałbby Pan do mnie przyjść i poddać się badaniu i specjalnym testom. Może Pan naturalnie iść do innego psychoterapeuty.
Pozdrawiam
Szanowny Panie,
w znanych mi klasyfikacjach chorób i zaburzeń nie ma takiego zaburzenia jak kaszel psychogenny. Być może Pana kaszel jest rodzajem tiku wokalnego (spontanicznego, bezcelowego, nagłego i mimowolnego wydawania dźwięków). Tik jest poprzedzony nieprzyjemnym uczuciem dyskomfortu lub napięcia (podobnie odczuwamy kichnięcie -
możemy je powstrzymać, ale w ograniczony sposób). Należałoby zrobić szczegółowy wywiad, w jakich okolicznościach się pojawił i czy podczas przeżywanego stresu nasila się - tiki mają podłoże biologiczne, ale stres może je nasilać. Tiki można leczyć psychologicznie, za pomocą terapii behawioralnej. Celem takiej terapii jest zmniejszenie nasilenia tiku, zwiększenie świadomości, że ma się pewien wpływ na pojawienie się tiku oraz wypracowanie strategii powstrzymywania się od tiku. Osobą, która może zdiagnozować problem i zaplanować terapię jest psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.
Myśle, że warto zaobserwować w jakich okolicznościach kaszel sie pojawia, w jakich słabnie lub nasila. Ale rownież warto przypomnieć sobie jak sie zaczął, czy związane to z jakimś konkretnym wydarzeniem, czy przeżyciem. Byc moze skoro leki zawiodły warto poszukać pomocy u psychologa. Niepokój w swetrze psychicznej moze wywoływać objawy somatyczne, czyli bóle różnych części ciała, lub takich jak kaszel. Zachęcam, więc do kontaktu z psychologiem. Pozdrawiam
Witam Pana,
Problem wymaga, aby odpowiedział Pan na wiele pytań dotyczących występowania i nasilenia objawu. A także, aby zastanowił się Pan na przykład nad poziomem satysfakcji z poszczególnych aspektów swojego życia oraz budowania więzi z ludźmi. Dopiero po uzyskaniu kluczowych informacji będzie można zweryfikować, jaki rodzaj leczenia będzie dla Pana najkorzystniejszy. Co się tyczy leków, to możliwe że w ogóle nie będą Panu potrzebne. Najpierw polecam dokładną diagnozę u psychologa, psychoterapeuty i wtedy możecie wspólnie zdecydować, czy warto wprowadzać leki w proces leczenia. Proszę też mieć na uwadze, że dobór odpowiedniego leku wymaga czasem podjęcia kilku prób. Jednak najważniejsza dla Pana jest odpowiednia, szczegółowa diagnoza psychologiczna/psychoterapeutyczna, biorąca pod uwagę kaszel jako możliwy symptom przewlekłego dyskomfortu emocjonalnego. Wiązać się to jednak będzie z dokładniejszym poznaniem siebie, co niekoniecznie będzie przyjemne.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Mika-Łabuz
Dzień dobry,
Symptomy w ciele zwykle są powiązane z naszą psychiką, tak może być i w tym przypadku. Można więc próbować psychoterapii aby zrozumieć źródło Pani problemu. Polecam Psychologię Zorientowaną na Proces, to jest metoda pracująca właśnie z symptomami w ciele. Widzę że Pani jest ze Szczecina, ja akurat jestem z Rzeszowa więc nie może Pani przychodzić do mnie, ale zapraszam do kontaktu przez Skypa, można zawsze pracować i w ten sposób.
Pozdrawiam serdecznie,

Justyna Wojciechowska
Witam. Przedstawiony opis jest moim zdaniem zbyt ogólnikowy, żebym mógł odnieść się do niego w sposób, który sprostałby Pana/Pani oczekiwaniom. Dlaczego? Kaszel trwa od 10 lat (to nie mało), wniosek? - to kaszel przewlekły. Z mojego punktu widzenia: mam mało "danych". Czy ten kaszel pojawia się codziennie, w jakich sytuacjach,, ogólnie rzecz ujmując: czy "zawsze"? W jakich sytuacjach, miejscach się NIE pojawia? To ważne pytania. Czy oprócz tego są jakieś inne objawy? Przepraszam, ale z tych informacji jawi mi się niepełny obraz, dlatego ustosunkowałem się do niego w taki sposób. Pozdrawiam serdecznie.
Bardzo trudno udzielić dobrej i konkretnej odpowiedzi na Twoje pytanie. Jestem psychoterapeutą gestalt, w mojej modalności szczególną uwagę przywiązujemy do tego co ciało ( w tym przypadku Twój kaszel) pokazuje- "chce powiedzieć", ciało ma ogromne znaczenie w procesie dochodzenia do zdrowia. Myślę, że warto skontaktować się z psychoterapeutą w Twoim regionie (szczególnie polecam gestaltystę). Określ z nim Twoją sytuację i chęć uzyskania ewentualnej pomocy. Ponieważ przeżycia, stres mogą mieć różne natężenie, pochodzenie a w konsekwencji przekłada się to (być może) na efekty o których piszesz. Być może warto odkryć czynniki psychologiczne, które powodują tego rodzaju objaw u Ciebie. Pozdrawiam, Sebastian Kantor
Witam serdecznie,
Z wypowiedzi wynika, że zdiagnozowano u Pana kaszel psychogenny inaczej kaszel na tle nerwowym. Podjęte przez Pana dotychczasowe działania były słuszne, gdyż ze względu na dużą niejednoznaczność objawów należy wykonać badania, które wyeliminują inne przyczyny. W tym celu należy skontaktować się z lekarzem internistą, który zleci odpowiednie badania - co też Pan uczynił. Kolejnym etapem jest kontakt z lekarzem psychiatrą - i to również Pan zrobił, który zastosuje odpowiednie leczenie. Jeżeli leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, należy w uzgodnieniu z lekarzem, rozpocząć psychoterapię. Na drodze psychoterapii istnieje możliwość rozpoznania Pana problemów natury psychicznej, które leżą u podłoża objawów. Przyczyn występowania kaszlu psychogennego należy upatrywać np. w ostrej reakcji na stres, w zaburzeniach lękowych czy też w zaburzeniach osobowości.

Pozdrawiam
Agnieszka Gołębiowska