kaszak , jak się pozbyć

7 odpowiedzi
Mam od kilku lat przy oku w okolicy oczodołu taką jakby krostkę o cielistym kolorze, podobno mówią na to kaszak...mam pytanie czy da się to usunąć jakimś lekiem, maścią czy potrzebny jest zabieg?
Szanowny Pacjencie, proszę o informacje czy zmiana została skonsultowana z lekarzem dermatologiem? Zwracam na to uwagę, gdyż w poście pojawiło się sformułowanie "podobno mówią na to kaszak" i chciałabym się dowiedzieć, kto postawił diagnozę - lekarz czy przysłowiowo przyjaciel po obejrzeniu zmiany. Specjalnie o tym piszę, gdyż w przypadku jakichkolwiek problemów - nie tylko dermatologicznych - należy się udać na wizytę u specjalisty, który pomoże ustalić odpowiednią diagnozę. Załóżmy jednak, że rzeczywiście odbyła się konsultacja dermatologiczna i padło podejrzenie o występowanie tzw. kaszaka. Najlepiej usunąć go chirurgicznie np. za pomocą wymrożenia (kriochirurgii) czy elektrokoagulacji. Ze względu jednak na lokalizacje występowania zmiany (okolice oczodołu), decyzje o usunięciu musi podjąć lekarz w trakcie konsultacji. Warto zgłosić się z tym problemem do dermatologa. Pozdrawiam!

Witam,
W tym przypadku niezbędne jest usunięcie zmiany laserem.
Pozdrawiam,
dr n. med. Paweł Rujna
Tego typu zmiany można usunąć mechanicznie np u kosmetyczki bądż laserem u dermatologa.
Jeśli jest to kaszak potrzebny jest zabieg.
Najwygodniej jest taka zmianę usunąć laserem CO2 lub chirurgicznie. Pozdrawiam
Jeżeli jest to klinicznie kaszak, to całkowite jego usunięcie powinno być zabiegowe.
W zależności od rozpoznania dobieramy metodę leczenia. Zmiany zapalne i na przykład wirusowe /brodawki płaskie/ można leczyć preparatami zewnętrznymi, ale prosaki , kaszaki, kępki żółte-tzw żółtaki oraz zmiany nowotworowe należy leczyć zabiegowo dobierając metodę do postawionego rozpoznania. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska