Kardiopatia przerostowa - zażywanie sterydów i hormonów młody chłopak

4 odpowiedzi
Dobry wieczór,
Jestem młodym chłopakiem w wieku 21 lat w trakcie treningu na siłowni dostałem ostrego bólu w klatce piersiowej promieniującego od serca do mostka, doszły do tego zawroty głowy, uczucie lekkości i duszności. Po wykonanych badaniach postawiono rozpoznanie kardiopatia przerostowa, Poza normą AST 130 norma 4-35, ALT 122 norma 16-63, ALP 136, Kreatynina 124 norma od 49-115, Mocznik 10,2, WBC 12,9, Troponina I 104,108 norma do 56 . Wynik Elektrokardiografii RS miarowy 622/ niespecyficzne zmiany ST-T, BP 160/60 mmHg. Jak poważny jest mój stan? Do jakich lekarzy najlepiej się udać? Dodam iż zażywałem sterydy anaboliczne, oraz leki na astmę Clenbuterol i hormony tarczycy T3 .
Witam,

Co napisać, żeby nie napisać, że sprawa wygląda na poważną... Opisane badania dodatkowe sugerują zachwiane parametry wydolności wątroby, nerek, serca - nie wiemy czy w wyniku stosowania zażywanych "substancji", czy w przebiegu kardiomiopatii, czy obu razem. Generalnie kardiomiopatię rozpoznajemy po badaniu obrazowym serca (np. Echo serca), a takiego opisu tu brakuje.
Kierunek kardiolog.
Dobra rada - na razie odstawiłbym zażywanie tych paskudztw i zaprzestał treningu siłowego do ustalenia strategii leczenia.

Pozdrawiam i życzę zdrowia
dr n.med.Witold Mazur
kardiomazur.pl

Dzień dobry! Nie bardzo wiem, na jakiej podstawie zostało ustalone rozpoznanie kardiomiopatii przerostowej. Czy było u Pana wykonywane przynajmniej ECHO serca? A może rezonans magnetyczny serca? Czy w Pana rodzinie też stwierdzano tę chorobę lub nagłe zgony z niewyjaśnionych przyczyn w młodym wieku? Nie wiadomo, czy mamy do czynienia z genetycznie uwarunkowaną chorobą czy stwierdzono u Pana przerost mięśnia sercowego najprawdopodobniej wtórny do intensywnych ćwiczeń i przyjmowanych substancji. Przy chorobie uwarunkowanej genetycznie stan jest poważny i wymaga Pan kompleksowej diagnostyki kardiologicznej. Jeżeli mamy do czynienia z przerostem mięśnia sercowego innego pochodzenia zagrożenie jest mniejsze, niemniej przytoczone przez Pana wyniki świadczą o uszkodzeniu wielonarządowym (wątroba, nerki, mięsień sercowy) najprawdopodobniej spowodowanym przyjmowaniem preparatów takich jak sterydy anaboliczne, klenbuterol, który został wiele lat temu wycofany z lecznictwa oraz hormony tarczycy. Sugeruję bezwzględne odstawienie wszystkich wymienionych przez Pana specyfików, powstrzymanie się od treningów na siłowni do czasu wyjaśnienia charakteru Pana choroby serca oraz pilną konsultację kardiologiczną.
Proszę się udać do Kardiologa
Powinien Pan się udać do kardiologia i koniecznie wykonań echo serca. Do czasu wyjaśnienia sytuacji powinien Pan zrobić przerwę w treningach.