Kanalik łzowy - 3 miesięczne dziecko

2 odpowiedzi
Witam, mojej 3 mieisięcznej córeczce ropieje oczko, miała już troje kropli do oczu. Wpierw otrzymała jedne od pediatry, kolejne od okulistki (okulistka dla doroslych u nas w pobliżu nie ma okulisty dziecięcego), po kazdych kroplach oczko jest ładne dopuki niezostanie podrażnione. Na wlasną rękę zrobilam jej wymaz i wyszła bakteria ropy błękitnej (prawdopodobnie została zarażona w szpitalu) z wynikiem udałam sie do okulistki ta dała nam odrazu skierowanie na przetykanie kanalika łzowego, odniosłam wrażenie, że okulistka nie wie co to za bakteria i poprostu nas zbyła. Udalam się do lekarza rodzinnego, który przepisal nam krople według antybiogramu, kropimy i od 2 tyg robimy masażyk na to oczko i tak co dwa dni wychodzi jej ropa. Chciałabym wiedzieć czy ta bakteria jest w oczku ponieważ ten kanalik jest zatkany (tak twierdzi okulistka, że muszą być jakieś bakterie jak jest kanalik przytkany), czy to z powodu tej bakterii oczko ropieje i nie trzeba przetykać kanalika? Jak bardzo jest niebezpieczna ta bakteria?
Z opisu sądzę, że mamy do czynienia z zapaleniem spojówek noworodków i niemowląt; do 6. miesiąca życia kanału mogą być niedrożne i jest to prawidłowe, a zakażenia musimy zwalczać w czasie ich pojawiania się, aplikując krople antybiotykowe; dopiero niedrożność dróg łzowych po ukończeniu 5. miesiąca każe poddać dziecko zabiegowi sondowania (udrożnienia).

Na wymienioną przez Panią bakterię stosuje się antybiotykoterapię. Niestety, leczenie zakażeń nią wywołanych jest bardzo trudne, ponieważ jest ona oporna na działanie większości antybiotyków. Natomiast jeżeli chodzi o udrożnienie kanalików w 99% przypadków wystarczy prawidłowo wykonywany masaż u pacjenta i ewentualnie krople.