Jestem w związku prawie 5lat, po 4latach mieliśmy duży kryzys (pracoholizm partnera, który trwał rok

2 odpowiedzi
Jestem w związku prawie 5lat, po 4latach mieliśmy duży kryzys (pracoholizm partnera, który trwał rok - bardzo się oddaliliśmy od siebie w każdym aspekcie), który zakończył się moją wyprowadzką. Nie byliśmy razem przez 3miesiące, przez ten czas ja spotykałam się z innym mężczyzną. Mój partner dowiedział się o tym jak już do siebie wróciliśmy ale mimo starań nie potrafi zapomnieć i wybaczyć. Uważa, że pomoże mu tylko konfrontacja z tym mężczyzną i ze mną. Czy takie spotkanie ma jakiś sens?
Droga Pani,

Rzeczywiście zdarza się, że ludzie, którzy zostali zdradzeni chcą poznać tę osobę, z którą zdradziła ich partnerka/partner (używam słowa „zdrada” gdyż często osoby, których partnerzy spotykają się z kimś w trakcie przerwy w związku tak właśnie się czują – zdradzeni mimo, że osoba, która „zdradza” może być w danej chwili przekonana, że jest wolna, nie jest w związku więc jej działanie nie jest zdradą).
Wynika to z różnych przyczyn. Na przykład dlatego, że są ciekawi co ta inna osoba miała takiego czego im samym brakuje lub po prostu co jest w niej takiego atrakcyjnego, co ujęło partnerkę/partnera. Czasem wręcz odwrotnie chcą wyłapać jakąś słabość czy brak, aby tę osobę zdyskredytować w oczach ukochanej/ukochanego lub w swoich własnych. Zdarza się też, że tak obsesyjnie myślą o tym jak wyglądała ta bliskość między kochankami, że chcą poznać tę trzecią osobę bo mają nadzieję, że pomoże im to w ucięciu tych obsesyjnych myśli. Z reguły jest niestety na odwrót – fantazje „zostają wówczas jedynie wyposażone w konkretną twarz”, co tylko potęguje ich uciążliwość.
Jest mi trudno sobie wyobrazić w czym takie spotkanie miałoby pomóc. Myślę, że w takiej sytuacji wskazane byłoby raczej skorzystać z pomocy terapeuty par, aby przyjrzeć się temu, co generalnie spowodowało rozłam w związku, jaką rolę odegrała i odgrywa w nim Pani relacja z innym mężczyzną w trakcie tych trzech miesięcy przerwy w związku, jakie przyczyny leżą u podstaw chęci Pani partnera spotkania z Pani byłą sympatią. Mówi Pani wręcz o konfrontacji – co taka konfrontacja miała by zmienić? Wnieść w Państwa związek? Z jakichś przyczyn Państwo się rozeszli, z jakichś powodów weszła Pani w między czasie w nową relację i również były jakieś przesłanki, które spowodowały powrót. I to wszystko warto by zbadać, bo rozumiem, że liczy się to co tu i teraz i między Państwem, a nie osobami trzecimi.

Wszystkiego dobrego!
Natalia Orzechowska

Witam Panią,
Wszystko zależy od tego co pani potrzebuje w związku z tymi wydarzeniami. Wspólna konfrontacja jest jakimś pomysłem, ale czy to będzie dla Pani dobre? Zachęcam do kierowania się ku swoim odczuciom, intuicji. Inna kwestia, jak Pani chce by wyglądał Pani związek? Czy jest Pani szczęśliwa w tej relacji? Sonia Abramek, psycholog.