Jestem w 9tym tygodniu ciąży. Pracuję na oddziale endoskopii w szpitalu i wczoraj wes

1 odpowiedzi
Jestem w 9tym tygodniu ciąży. Pracuję na oddziale endoskopii w szpitalu i wczoraj weszłam do pokoju zabiegowego gdzie wykonywany byl zabieg ERCP, ubrana w fartuch ochronny. Czy spowodowało to jakiekolwiek zagrożenie dla płodu?
Witam serdecznie!
U kobiet w wieku rozrodczym można wykonywać procedury z zakresu radiologii zabiegowej wyłącznie po uzyskaniu negatywnego testu ciążowego, przeprowadzonego u pacjentki bezpośrednio przed planowanym zabiegiem. U kobiet w ciąży procedury z zakresu radiologii zabiegowej mogą być wykonywane tylko wówczas, gdy są niezbędne dla ratowania zdrowia i życia matki. W przypadku gdy doszło do napromienienia zarodka lub płodu bezpośrednią wiązką promieniowania jonizującego, fizyk medyczny jest zobowiązany dokonać obliczenia dawki dla zarodka lub płodu oraz niezwłocznie poinformować pacjentkę o wynikach obliczeń, w kontekście zagrożeń dla zarodka lub płodu i poziomie ryzyka ich wystąpienia. W Pani przypadku nie doszło do ekspozycji bezpośredniej, była Pani dodatkowo zabezpieczona w fartuch ochronny. Generalnie unikamy przeprowadzania fluoroskopii w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. ERCP z 3,2 min średniego czasu ekspozycji i przy użyciu promieniowania 310 mrad zostało uznane za bezpieczne dla matki i płodu w czasie ciąży. Wciąż jednak nie wiadomo, jaka jest jednoznaczna bezpieczna dawka promieniowania dla ERCP w ciąży. Uważam, że powinna Pani skonsultować zaistniałą sytuację z Kierownikiem Pracowni Endoskopowej, której jest Pani Pracownikiem.
Serdecznie Pozdrawiam!