Jestem w 6 miesiącu ciąży mam 25 lat byłam u okulisty. Moja wada wynosi -7 i -8,5 i mam wysoki astyg

1 odpowiedzi
Jestem w 6 miesiącu ciąży mam 25 lat byłam u okulisty. Moja wada wynosi -7 i -8,5 i mam wysoki astygmatyzm (wiem że to podobno nie kwalifikuje mnie do cesarskiego ciecia). Ale okulista i tak wpisał mi zaświadczenie lekarskie o przeciwskazaniu porodu siłami natury. Rozpoznanie: " Wysoki astygmatyzm krótkowzroczny obu oczu. Uogólniony zanik krótkowzroczny siatkówki obu oczu"...I teraz mam pytanie czy ten zanik krótkowzroczny siatkówki kwalifikuje mnie do cięcia cesarskiego ?
Według aktualnej wiedzy medycznej żadna wada wzroku, obecność zmian zwyrodnieniowych na obwodzie siatkówki nie stanowi przeciwwskazania do porodu drogami natury. Nie stwierdzono związku między parciem, a ryzykiem odwarstwienia siatkówki. Trudno taki związek zrozumieć i uzasadnić. Mimo, że wysiłek porodowy jest nadludzki to akurat okolice oka uczestniczą w nim w znikomym stopniu. Niemniej warto nadmienić, że nie stwierdzono takiego związku, bo nie przeprowadzano ściśle zaprojektowanych badań w tym kierunku.