Jestem w 39 tygodniu ciazy. Moja starsza corka 4 latka bawila sie z dzieckiem w naszym domu przez p

1 odpowiedzi
Jestem w 39 tygodniu ciazy.
Moja starsza corka 4 latka bawila sie z dzieckiem w naszym domu przez ponad 2h to dziecko na drugi dzien dostali wykwitow ospy wietrznej. Czyli ze spedzony razem czas byl to ten najbardziej zarazliwy moment.Corka dostanie szczepionke przeciw ospie w 78 godzinie po kontakcie z zakazona osoaba. Nie dalo rady wczesniej. Ja matka przeszlam ospe wietrzna w dziecinstwie. Moje pytanie brzmi. Czy po porodzie powinnam odseparowac noworodka od mojej corki do tego stopnia ze nie powinnam wracac do domu ze szpitala przez pierwsze Kilka tygodni. Poniewaz nie wiemy czy starasza corka zlapala wirusa ani czy szczepienie zadziala. Bardzo prosze o odpowiedz.
Jeśli pani przeszła ospę wietrzną w dzieciństwie to swoje przeciwciała odpornościowe przekazała już pani przez łożysko do płodu, powinny zabezpieczyć dziecko przez pierwsze miesiące życia. Czasem jednak widzimy objawową ospę wietrzną u noworodków i niemowląt - pomimo przebytej przez matkę wiatrówki w młodości. Dzieci te chorują bardzo łagodnie - zwykle bez gorączki + kilkanaście wykwitów wiatrówkowych.
Starsza córka przyjęła pierwszą dawkę VARILRIXU w 78 godz od kontaktu - ma szansę w ok 70% że nie zachoruje, okres wylęgania ospy trwa 14-28 dni - więc do tego czasu idealnie by było odseparować starsze dziecko od noworodka - z tym, że trzeba zorganizować tę separację we własnym zakresie, żaden szpital w tym pani nie pomoże.