Jestem w 37 tyg. drugiej ciąży, pierwsza ciąża zakończona porodem siłami natury, bez komplikacji. Ma

2 odpowiedzi
Jestem w 37 tyg. drugiej ciąży, pierwsza ciąża zakończona porodem siłami natury, bez komplikacji. Mam krótkowzroczność -7 dpi na obu oczach. Przy badaniu dna oka okazało się, że na siatkówce oka prawego są zmiany zwyrodnieniowe (podobno niezbyt duże), które niosą za sobą ryzyko odwarstwienia siatkówki w czasie porodu SN, stąd zalecenie o rozważeniu zakończenia ciąży cesarskim cięciem. Czy taka wada rzeczywiście może być wskazaniem do cięcia? Bardzo chciałabym go uniknąć. Dodam, że nie mam żadnych innych problemów ze wzrokiem, ciąża przebiega prawidłowo (bez nadciśnienia, cukrzycy, itd.) Czy poród siłami natury wiązałby się z dużym ryzykiem pogorszenia widzenia? Dziękuję za pomoc.
Tak, nie wartość wady samej w sobie, ale zmiany zwyrodnieniowe siatkówki obwodowej są wskazaniem do cc. Pozdrawiam DJB

Więcej informacji na temat porodu i wad wzroku jest na stronie PTO.com.pl
Dokument z dnia 1.03.2017 tz konsensus okulistyczno- położniczy.
Pozdrawiam Anna Maria Bilkiewicz-Pawelec YT/ powieki Bilkiewicz