Jestem w 35tc, mam stwierdzona niewydolna gsv od ujścia (średnica ok.10,6mm) do 1/3 proksymalnej uda

3 odpowiedzi
Jestem w 35tc, mam stwierdzona niewydolna gsv od ujścia (średnica ok.10,6mm) do 1/3 proksymalnej uda, gdzie oddaje refluks do niewydolnej, biegnącej tuż pod skórą gałęzi dodatkowej powierzchownej, która poprzez bocznicę łączy się z gsv w okolicy kolana. Odcinkowa niewydolność gsv na proksymalnej goleni. Bez widocznej zakrzepicy. Żyły głębokie srodmiesniowe w obrębie podudzia szerokie z szerokimi ujściami. Od początku ciąży doskwiera mi ból nóg, uczucie ciężkości, mrowienie lewej nogi. Trzy razy powtarzałam dooplera w różnych odstępach czasu i cech zakrzepicy nie stwierdzono jednak dedimery utrzymują mi się na poziomie 2,700. Lekarz twierdzi, że w ciąży taki wynik dedimerow jest możliwy bez wystąpienia zakrzepicy, jednak bardzo mnie to martwi. Wykonałam koagulologram i wyniki są następujące: czas referencyjny 11,4 sek / czas protrombinowy 10,7 sek / INR 0,94 (0.80-1.20) / APTT 28,9 sek (25.0-36.0) / Fibrynogen 390 (150-400) / płytki krwi 181 (150-400) . Czy wynik ten jest w porządku?
Wynik jest dobry. Polecam na czas do połogu pończochy p.żylakowe z siła ucisku 2. Po połogu konsultacja chirurga naczyniowego.

D-Dimery w ciąży zawsze są podwyższone. Instnieje nawet takie żartobliwe pojęcie "d-dimeroza". Nie ma powodów do obaw. Proszę nosić pończochy II stopień ucisku i będzie dobrze.
To prawda, że D - dimer w ciąży są podwyższone. Jeżeli obrzęk kończyn dolnych znacznie się nasili wystąpią duszności lub kaszel należy wykonać angio TK. Na razie proponuję nosić pończoch uciskowe 2 klasy ucisku w ciągu dnia. Stosować Cyclo 3 Fort 2x1 kaps. Po ciąży wykonać zabieg żylaków.