Jestem po udarze niedokrwiennym lewej półkuli z 07.2016. Lewa tętnica szyjna jest całkowicie niedroż

4 odpowiedzi
Jestem po udarze niedokrwiennym lewej półkuli z 07.2016. Lewa tętnica szyjna jest całkowicie niedrożna a w prawej założono stent w marcu 2017. Mam 68 lat. W rezonansie magnetycznym 09.2017 wykryto ciało jamiste w pobliżu pnia mózgu. Od września 2017 jestem na leku Liryca (525mg/dobę) a od 3 dni na Dullsevia (30mg/dobę). Ręka i noga z prawej strony sztywnieje, jakby ktoś włożył mi "powróz" i ciągle/systematycznie go zaciskał. Dodam,że porażenie spastyczne zostało unormowane a farmakologia nie przynosi pożądanych efektów. Czy istnieje jakakolwiek inna metoda poza farmakologią na ustąpienie tego ucisku oraz sztywności?
Szanowny Panie,
proponuję poszukać specjalisty znającego metodę neurofizjologiczną o nazwie PNF. Jest to bardzo specyficzny system ćwiczeń, który może przynieść korzyść.
dr Andrzej Żytkowski

Witam serdecznie

Rozumiem, że pytanie dotyczy napięcia spastycznego. Spastyczność jest zaburzeniem czuciowo-ruchowym powstałym w wyniku uszkodzenia górnego motoneuronu. W mojej praktyce zauważyłem iż dobre efekty w terapii spastyczności można osiągnąć pracując dużo nad czuciem. Dużo stymulacji czuciowej obszarów naszego ciała które mają największą reprezentacje korową czyli np dłoni, stóp powoduje w konsekwencji zmniejszenie spastyczności. Spastyczność możemy również zmniejszać przez odpowiednie pozycje ułożeniowe jak również aproksymacje. Najlepiej udać się do certyfikowanego terapeuty metod neurofizjologicznych takich jak PNF czy Bobath.
Pozdrawiam Łukasz Gajos
Witam, metoda PNF i ćwiczenia na spastykę oraz masaż jeśli nie ma przeciwskazań.
Proszę skonsultować się najpierw z kardiologiem gdyż można zastosować też termoterapię, ultradźwięki, elektroterapię na rozlużnienie mięśni.
Zaś neurolog może wypisać leki- botulinę, baklofen, mydocalm.
Leczenie toksyną botulinową.
Dla pacjentów po udarze mózgu jest bezpłatne w ramach programu NFZ. Warunkiem jest zapewniona po ostrzyknięciu rehabilitacja.