jestem po operacji usunięcia prostaty i wystąpił problem z potencją czy można coś z tym problemem za

2 odpowiedzi
Jestem po operacji usunięcia prostaty i wystąpił problem z potencją czy można coś z tym problemem zaradzić
Dzień dobry. Funkcje seksualne mężczyzny po zabiegu usunięcia prostaty zależą od rozległości danej operacji (tzn., czy podczas zabiegu lekarzowi uda się zachować nerwy i naczynia niezbędne do powstawania erekcji) oraz od konieczności dalszego leczenia (np. zastosowana radioterapia może doprowadzić do zniszczenia nerwów). Większość mężczyzn po takim zabiegu doświadcza zaburzeń erekcji, ponieważ w trakcie zabiegu pozostawione nerwy są uciskane i nie bez znaczenia jest też powolny proces gojenia się tkanek, które także mogą upośledzać funkcje nerwów i naczyń. W ciągu dwóch lat od operacji erekcje mogą stopniowo nawracać. Dużo również zależy od mądrości i wyrozumiałości partnerki, bo to głównie jej bodźce seksualne działają na partnera. Bardzo ważne jest w tym okresie, aby nie zrażać się niepowodzeniami we współżyciu, ale systematycznie próbować cieszyć się z seksu. Oczywiście można też w początkowej fazie zdrowienia zastosować metody wykorzystywane przy leczeniu impotencji powstałej z innych przyczyn. Wtedy pod kontrolą lekarską można spróbować zastosować doustne leki typu Viagra, iniekcje do ciał jamistych. W ostateczności, gdy inne metody zawiodą można spróbować protezowania członka. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza urologa-seksuologa i skorzystać z jego fachowej wiedzy i doświadczenia. Życzę powodzenia i cierpliwości, pozdrawiam, Małgorzata Ostrowska

Oczywiście ze tak. Jest kilka linii (kierunków) postępowania. Metodę dopiera się indywidualnie do chorego, zgodnie z jego preferencjami. Istnieją metody farmakologiczne i operacyjne. Pozdrawiam.