Jestem na pierwszym roku studiów, mam problemy z atakami paniki, potrafię być wybuchowy, szybko się

3 odpowiedzi
Jestem na pierwszym roku studiów, mam problemy z atakami paniki, potrafię być wybuchowy, szybko się denerwuje/stresuje, mam wątpliwości czy podejmuje dobre decyzje, mam problemy z budowaniem własnych opinii. Te objawy zauważam u siebie, nie są bardzo silne czy częste, ale chciałbym się od nich uwolnić. Jaka terapia mogłaby mi pomoc?
Dzień dobry,to super,że szuka Pan pomocy. Najskuteczniejsza i potwierdzona naukowo terapia dla Pana problemów jest w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Dzień dobry. To bardzo ważne, ze szuka Pan pomocy w poradzeniu sobie z zaistniała sytuacją. Przykre objawy, które towarzysza napadom panicznego lęku z pewnością obniżają jakość życia. Bez względu na częstotliwość ataków, warto skorzystać z pomocy psychologicznej. Celem leczenia lęku napadowego jest zminimalizowanie jego odczuwania, zmniejszenie częstości występowania oraz nauczenie się strategii radzenia sobie z lękiem. Poza psychoterapią można stosować naukę technik relaksacyjnych, rozluźniania mięśni, odprężania, prawidłowego oddychania.
Skuteczne mogą okazać się także techniki terapii ericksonowskiej, oraz terapia integrująca rożne nurty.
Pozdrawiam serdecznie
Pisze Pan o objawach, które Pana niepokoją, chciałby się Pan od nich uwolnić. Niewykluczone, że mają one swoje źródło głębiej, w dynamice przeżyć wewnętrznych (lęków, wątpliwości, dylematów etc.). Jest prawdopodobne, że to z czym się Pan zmaga jest też związane ze stresem i wyzwaniami, których Pan obecnie doświadcza (początek studiów w symbolicznym znaczeniu to jeden z etapów przejścia z młodzieńczości w dorosłość, co może wzbudzać w Panu różne nie do końca w tym momencie uświadamiane uczucia). Myśl o podjęciu terapii, wydaje się więc rozsądna. Jest wiele różnych podejść terapeutycznych. Poczynając od tych skupionych w dużej mierze na eliminacji objawów (m.in. terapia behawioralna, poznawczo-behawioralna), do takich, które oprócz eliminacji symptomów mają na celu pomóc osobie w odkrywaniu własnej psychiki, gdzie często leży - początkowo ukryte - źródło cierpienia, ale też i rozwoju (m.in. terapia Gestalt, psychodynamiczna, psychoanalityczna, Psychoterapia zorientowana na Proces). Myślę, że ważne jest też, aby wybrać terapeutę, w którego obecności będzie się Pan czuł na tyle bezpiecznie, by móc otworzyć się na proces terapii.